Te patenty przyspieszą kiszenie ogórków. Małosolne do grilla będziesz mieć po 2 dniach
Ogórki małosolne kojarzą się z latem. Wtedy bowiem są dostępne ogórki gruntowe, które najlepiej nadają się na ten specjał. Jednak już teraz w wielu sklepach można kupić małe ogórki, które z powodzeniem można nastawić do kiszenia. A, że za oknami zrobiło się lato i podskoczyły słupki rtęci, zadanie będzie o wiele łatwiejsze. Ogórki małosolne będą idealne do dań z grilla, a z naszymi patentami spokojnie zaserwujesz je już za 2 dni.
Te 3 patenty przyspieszą kiszenie ogórków małosolnych
Ogórki małosolne w sprzyjających warunkach same potrafią się ukisić w ciągu 2-3 dni. Jednak wiosną jest trochę za chłodno i warto ten proces przyspieszyć. W jaki sposób? Po pierwsze woda użyta do przygotowania solanki powinna być dobrze ciepła. Można nawet użyć wody gorącej, jednak w ten sposób zniszczymy część korzystnej mikroflory. Ja jednak przyznam, że często stosuję gorącą zalewę do ogórków i małosolne wychodzą bardzo smaczne.
Jest też bardzo dobra metoda, na przyspieszenie kiszenia ogórków. Do solanki wystarczy dodać trochę zalewy z kiszonych ogórków lub soku z kiszonej kapusty. Płyn z kiszonek zawiera naturalne bakterie kwasu mlekowego, więc zadziałają jak starter. Dzięki temu ogórki szybciej zaczną kisnąć. Zamiast soku z kiszonek można też użyć kefiru, serwatki czy skórki razowego chleba. W nich też znajdują się bakterie kwasu mlekowego, biorące udział w fermentacji ogórków.
Ostatnim patentem, który przyspieszy kiszenie ogórków jest odkrojenie ich końcówek. Dzięki temu do wnętrza warzyw łatwiej wnikną składniki solanki i szybciej rozpocznie się proces fermentacji.
Jak przygotować ogórki małosolne?
Przygotowanie ogórków małosolnych zacznij od przebrania, dokładnego umycia i osuszenia ogórków. Umyj i osusz też naczynie do kiszenia. Najlepiej jeśli jest to słoik albo naczynie ceramiczne lub kamionkowe.
Przepis: Ogórki małosolne
Ogórki małosolne z dodatkiem soku z kiszonej kapusty
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 25 w każdej porcji
Składniki
- 1,5 kg małych ogórków
- 4-5 ząbków czosnku
- 2 gałązki kopru, najlepiej z nasionami
- 3-4 cm korzenia chrzanu
- 3-4 ziarna pieprzu
- 2 listki laurowe
- 1,5 l dobrze ciepłej wody
- 2 łyżki soli
- 2-3 łyżki soku z kiszonej kapusty
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ogórków i naczyniaOgórki przebierz, by nie miały śladów pleśni, ani zgnilizny. Umyj je 2-3 razy zmieniając wodę. Osusz. Na spód naczynia do kiszenia włóż przekrojone ząbki czosnku, koper, obrany chrzan oraz ziarna pieprzu i listki laurowe.
- Nastawianie ogórkówW naczyniu umieść ogórki. Z wody, soli i soku z kiszonej kapusty przygotuj zalewę. Solanką zalej ogórki, tak by były nią przykryte. Ogórki obciąż np. małym talerzykiem i kamieniem. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 dni.
O tym pamiętaj nastawiając ogórki do kiszenia
Ogórki przeznaczone do kiszenia muszą być dobrej jakości, bo tylko wtedy małosolne będą smaczne. Dlatego wybieraj tylko jędrne ogórki. Te lekko podwiędnięte i miękkawe nawet po ukiszeniu nie będą smaczne. A oto jeszcze kilka wskazówek dotyczących przygotowania ogórków małosolnych.
- Ogórki małosolne najlepiej nastawić w naczyniu o pojemności 1-2 litry. Tak by po ukiszeniu wystarczyły na 2-3 dni. W tym czasie są bowiem najsmaczniejsze.
- Do kiszenia ogórków można użyć zestawu świeżych dodatków, czyli kopru, chrzanu i czosnku. Jeśli jednak macie problem z ich dostępnością, poszukajcie w sklepach suszonej mieszanki przypraw do kiszenia. Z nią też ogórki małosolne wychodzą doskonałe. Przetestowałam to już wiele razy.
- Nastawione ogórki należy trzymać w ciepłym miejscu, tak by jak najszybciej zaczęły się w nich rozwijać korzystne bakterie. Gdy fermentacja nie ruszy zbyt szybko, ogórki nie będą smaczne, a nawet mogą się zepsuć.
- W czasie kiszenia i po zakiszeniu zwracaj uwagę na to, by ogórki cały czas były przykryte warstwą zalewy. Inaczej zaczną pleśnieć. Dlatego ogórki w naczyniu najlepiej jest obciążyć np. małym talerzykiem i słoikiem z wodą.