Domową lemoniadę zrobisz w 10 minut. Bije na głowę kupne napoje
Domowa lemoniada to napój, który smakuje chyba wszystkim. Orzeźwiająca cytryna sprawia, że jest idealny na ciepłe dni. Rewelacyjnie sprawdza się jako napój na pikniki i plenerowe spotkania przy grillu.
Jak zrobić domową lemoniadę?
Potrzebne są tylko trzy proste składniki: woda, cytryny i cukier. Jeśli nie chcesz używać cukru, śmiało zastąp go innym słodzidłem: miodem, stewią albo ksylitolem. Dodatek skórki z cytryny to rzecz, która sprawi, że lemoniada będzie miała niezwykły cytrynowy aromat, ale też dzięki temu nabierze ładnego, żółtego koloru.
Przepis: Domowa lemoniada
Orzeźwiający napój z cytryn i wody.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 46 w każdej porcji
Składniki
- 1 l wody
- 4 cytryny
- 4 łyżki cukru
opcjonalnie:
- 1 gałązka mięty
Sposób przygotowania
- Szykowanie lemoniadyOtrzyj skórkę z połowy cytryny, wrzuć do cukru i rozetrzyj w palcach. Wyciśnij sok ze wszystkich cytryn. Wymieszaj sok, cukier i wodę. Możesz dodać do lemoniady świeże listki mięty.
Lemoniada najlepiej smakuje dobrze schłodzona i podana z kostkami lodu oraz plasterkami cytryny. Ważne: cytryny, które chcesz wkroić do lemoniady, należy dobrze wyszorować.
Z czego można zrobić domową lemoniadę?
W naszym przepisie podaliśmy wariant z dodatkiem listków mięty, ale nie jest to jedyna możliwość. Domowa lemoniada daje ogrom możliwości, jeśli chodzi o zabawę smakami. Zamiast mięty można dodać gałązki rozmarynu – to nieczęsto wykorzystywany dodatek, a niesamowicie podkręca smak lemoniady.
Oczywiście najbardziej naturalnym dodatkiem są inne owoce. Do lemoniady możesz dodać:
- pomarańcze i limonkę (na podane proporcje zamień dwie cytryny na limonkę i pomarańczę),
- truskawki (przekrój je na połówki i wrzuć do gotowej lemoniady),
- arbuza (pokrój na kawałki i dorzuć do lemoniady),
- melona (wydrąż kulki i dodaj do napoju).
Ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie owocowych kostek lodu. Takie kostki można zrobić z soku z cytryny (dorzuć wówczas do każdej listek mięty), ale też z innych soków owocowych. W najprostszej wersji można po prostu zamrozić owoce lub ich kawałki. Nadają się do tego np. truskawki lub arbuz. Jeśli chcesz mrozić owoce do napoju, rozłóż je na tacce i dopiero po zamrożeniu włóż do torebki czy pojemnika (chodzi o to, aby się nie posklejały).