Schab ze śliwką to tradycyjny przepis na aromatyczną i wilgotną pieczeń. Poznaj sprawdzoną recepturę
Schab ze śliwką to idealna potrawa na świąteczny obiad. W moim domu rodzinnym przygotowywano schab ze śliwką na dwa sposoby, czyli faszerując mięso suszonymi śliwkami lub piekąc schab w brytfance z dodatkiem suszonych śliwek i niewielkiej ilości śliwowicy. Ja połączyłem oba przepisy w jeden – nie tylko faszeruję mięso suszonymi śliwkami, ale także dodaję pod koniec pieczenia śliwki i aromatyczną śliwowicę łącką (opcjonalnie).
Jak zrobić soczysty schab ze śliwką?
Zanim przystąpisz do przygotowania mięsa, wyjmij je z lodówki, aby ogrzało się do temperatury pokojowej. Moim zdaniem do przygotowania schabu ze śliwkami najlepsze są soczyste śliwki kalifornijskie.
Przepis: Schab ze śliwką
Schab pieczony nadziewany śliwką można zrobić z kawałka schabu środkowego lub schabu, który znajduje się bliżej karkówki.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 kg schabu wieprzowego bez kości
- 250 g suszonych śliwek bez pestek
- 1/2 szklanki bulionu warzywnego
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 100 ml śliwowicy łąckiej
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 2 łyżeczki granulowanego czosnku
- 1 łyżeczka ziołowego pieprzu
- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania
- Przygotowanie mięsaSchab wieprzowy umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Za pomocą długiego, ostrego noża (np. do filetowania) zrób w środku schabu otwór (przez całą długość mięsa). Śliwki opłucz zimną wodą. W małej miseczce lub filiżance wymieszaj sól z pieprzem ziołowym i granulowanym czosnkiem. W drugiej miseczce lub filiżance wymieszaj majeranek z rozmarynem i granulowanym czosnkiem.
- Faszerowanie i przyprawianie mięsaDo wykonanego w schabie nacięcia włóż suszone śliwki. Śliwki powinny wypełnić cały otwór – do nadziewania schabu możesz użyć trzonka drewnianej łyżki. Pozostałe śliwki suszone przełóż do miseczki, zalej śliwowicą łącką i wymieszaj. Możesz pominąć ten krok i dodać do brytfanki same śliwki. Natrzyj mięso mieszanką soli i ziołowego pieprzu.
- SmażenieNa patelni rozgrzej 2 łyżki oleju (opcjonalnie klarowanego masła). Obsmaż schab z każdej strony na dużym ogniu. Nie przewracaj mięsa, dopóki się nie zrumieni i nie będzie bez problemu odchodziło od patelni. Ciepły schab zdejmij z patelni, przełóż na deskę i obsyp z każdej strony mieszanką suszonych ziół i granulowanego czosnku. Obsypany ziołami i czosnkiem schab przełóż do naczynia żaroodpornego z pokrywką i podlej bulionem (opcjonalnie wodą).
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw naczynie z podlanym bulionem schabem do piekarnika i piecz 30 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu), zdejmij pokrywę naczynia i dodaj namoczone w śliwowicy śliwki suszone. Piecz schab jeszcze 30 minut pod przykryciem. Upieczony schab ze śliwką wyjmij z piekarnika i pozostaw na 10-15 minut, żeby mięso odpoczęło. Dodane do mięsa śliwki możesz zblendować razem z powstałym sosem własnym, dzięki czemu powstanie aromatyczny sos śliwkowy.
Gotowy schab ze śliwką pokrój na cienkie plasterki. Ja lubię podawać go z dodatkiem sosu śliwkowego, ziemniaków i surówki np. z czerwonej kapusty.
Schab ze śliwką – przydatne wskazówki
Schab ze śliwką możesz doprawić ulubionymi ziołami i przyprawami. Doskonale smakuje schab nadziewany śliwkami z dodatkiem np. przyprawy do pieczeni wieprzowej, kminku mielonego, czerwonej papryki, estragonu i tymianku. Oprócz śliwek możesz do faszerowania schabu użyć również innych owoców suszonych (np. moreli, jabłek i gruszek).
Aby mięso zachowało kształt, możesz przed pieczeniem obwiązać je sznurkiem kuchennym.
Możesz zrezygnować z dodawania śliwek do naczynia żaroodpornego i na bazie powstałego w czasie pieczenia sosu własnego oraz bulionu zrobić np. domowy sos chrzanowy. Schab ze śliwką doskonale smakuje również z dodatkiem jasnego sosu pieczeniowego.
Schab ze śliwką możesz podawać na gorąco z ziemniakami, kaszą lub kluskami śląskimi, a także na zimno z pieczywem i np. sałatką jarzynową.