Naturalne barwniki do jajek znajdziesz w kuchni. Robiąc efektowne pisanki, możesz się też dobrze bawić
Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez pisanek. Od kiedy przygotowuję je z moimi dziećmi, odszedłem od stosowania chemicznych barwników. Co roku bawimy się w „małego chemika” i wykorzystujemy różne naturalne patenty do zrobienia wielkanocnych kolorowych jajek. To świetny czas spędzony z rodziną przy dobrej zabawie. A do tego efekt końcowy zawsze robi wrażenie na wszystkich przy świątecznym stole.
Zobacz, jakie produkty spożywcze, które znajdziesz również w swojej kuchni, wykorzystujemy do farbowania jajek. To również świetne patenty do przygotowania efektownych jajek marmurkowych oraz zabarwienia białka jajek do faszerowania.
Naturalne farbowanie jajek krok po kroku
Jeżeli chcesz użyć naturalnych barwników do zafarbowania skorupek jajek, to najlepszy efekt osiągniesz, kupując jajka w białych skorupkach. Jajka w ciemnych skorupkach będą miały jedynie delikatny kolor. Aby uzyskać nasyconą barwę np. żółtą, zieloną, niebieską, fioletową, różową i czerwoną, przystąp do farbowania jajek dzień wcześniej.
Przed włożeniem jajek do wody z naturalnymi barwnikami dokładnie umyj ich skorupki, dzięki czemu uzyskasz równomierny kolor. Jajka gotuj na małym ogniu, aby nie popękały i przechowuj po ugotowaniu w niskiej temperaturze.
Czym naturalnie zafarbować skorupkę jajek?
Skorupkę jajek zabarwisz w naturalny sposób, wykorzystując z poniższych produktów:
- sok z buraków lub wiśni, który barwi jajka na czerwony i różowy kolor;
- świeży szpinak i natkę pietruszki, które barwią jajka na zielony kolor;
- łupiny cebuli, kurkumę i szafran, które barwią jajka na żółty kolor;
- napar z hibiskusa i węgiel aktywny, które barwią jajka na czarny kolor,
- czerwoną kapustę, która barwi jajka na niebieski i fioletowy kolor.
Do zafarbowania jajek na kolor żółty, zielony i fioletowy można również użyć herbatek owocowych i ziół.
Jak zafarbować jajka w skorupkach, korzystając z naturalnych barwników?
Do barwienia jajek musisz przygotować intensywny wywar z dodatkiem naturalnego barwnika, w którym ugotujesz jajka na twardo. Aby skorupka zabarwiła się na wybrany kolor i nie pękła w czasie gotowania, musisz dodać do wywaru ocet spirytusowy i sól.
Barwienie jajek na kolor żółty – łupiny cebuli, kurkuma i szafran
Łupiny jasnej cebuli, kurkuma i szafran pozwalają zabarwić skorupkę jajek oraz białko ugotowanego na twardo jajka na kolor żółty.
Aby pofarbować jajka na żółto, wystarczy obrać suche łupiny z kilkunastu cebul, włożyć je do garnka, zalać zimną wodą oraz dodać 2-3 łyżki octu spirytusowego i 1 łyżkę soli. Wodę z łupinami cebuli trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować przez 20-30 minut, a następnie ostudzić. Do zimnego wywaru z łupin cebuli (przed gotowaniem jajek można wywar przecedzić, ale nie jest to konieczne) wkładamy umyte, surowe jajka i gotujemy około 8 minut, a następnie pozostawiamy w wywarze do ostudzenia lub na całą noc. Długie moczenie jajek w wywarze z łupin cebuli pozwala uzyskać intensywną żółtą, pomarańczową lub brązową barwę – kolor zależy od ilości barwnika w łupinach cebuli. Im ciemniejsze łupiny, tym bardziej intensywny kolor skorupki jajek.
Na kolor żółty barwi również suszona lub świeża kurkuma oraz szafran. Podczas farbowania jajek kurkumą i szafranem należy postępować podobnie, jak w przypadku barwienia łuskami cebuli – najpierw przygotowujemy wywar z dodatkiem 2-3 łyżek mielonej kurkumy, soku z kurkumy lub szafranu (można łączyć kurkumę z szafranem) oraz octu i soli, a następnie studzimy i gotujemy w nim jajka na twardo (przed gotowaniem jajek można wywar przecedzić, ale nie jest to konieczne). Ugotowane jajka pozostawiamy w wywarze do uzyskania pożądanego efektu.
Żółtą barwę skorupek jajek można również uzyskać, gotując je w intensywnym wywarze z czystka oraz rumianku. Jeżeli chcesz, żeby jajka miały pomarańczowy kolor, to ugotuj je w soku z marchwi lub w wodzie z dodatkiem kilku łyżek czerwonej papryki mielonej.
Jak zafarbować jajka na kolor czerwony i różowy?
Buraki i wiśnie to naturalne źródło czerwonych barwników. Aby zabarwić na czerwono lub różowo skorupkę jajek, wystarczy do gorącej wody dodać drobno starte buraki oraz zakwas buraczany lub koncentrat barszczu z butelki, ocet i sól – im więcej buraków, tym ciemniejsza będzie skorupka jajek i pogotować 20-30 minut. Wywar o czerwonej barwie studzimy, a następnie gotujemy w nim jajka (przed gotowaniem jajek można wywar przecedzić, ale nie jest to konieczne) i pozostawiamy do ostudzenia. Jajka barwione przez kilka godzin będą miały różowy kolor, a jeżeli pozostawimy je w burakach na całą noc, to staną się czerwone.
Aby wzmocnić kolor, można do wody ze startymi burakami i zakwasem lub koncentratem barszczu z butelki dodać sok z wiśni bądź garść mrożonych owoców.
Barwienie jajek na kolor zielony – szpinak i natka pietruszki
Jeżeli chcesz zabarwić skorupkę jajek na kolor zielony, przygotuj wywar z kilku garści świeżego szpinaku, pęczka natki pietruszki, octu i soli. W ostudzonym wywarze ugotuj jajka na twardo (przed gotowaniem jajek można wywar przecedzić, ale nie jest to konieczne) i pozostaw na kilka lub kilkanaście godzin.
Skorupkę jajek na zielono zabarwi również mocny napar z herbaty Matcha. Herbatę Matcha możesz też dodać do wywaru ze szpinaku i natki pietruszki.
Farbowanie jajek na kolor niebieski i fioletowy
Niebieski kolor skorupki jajek możesz uzyskać, gotując je w wywarze przygotowanym z 1/2 główki czerwonej kapusty (bez octu i soli). Kapustę drobno posiekaj i gotuj przez 20-30 minut, a następnie wystudź wywar i ugotuj w nim jajka na twardo (przed gotowaniem jajek można wywar przecedzić, ale nie jest to konieczne). Ugotowane jajka pozostaw w wywarze do momentu uzyskania pożądanego efektu.
Jeżeli do wywaru z czerwonej kapusty dodasz ocet, to zmieni on barwę z niebieskiej na fioletową, dzięki czemu zabarwisz skorupkę jajek na ten kolor. Skorupkę jajek na fioletowo zabarwi również mocny wywar z suszonych borówek lub herbatki borówkowej.
Jak zafarbować wielkanocne jajka na czarno?
Jeżeli chcesz zabarwić jajka na czarno, użyj suszu hibiskusa oraz węgla aktywnego, który dostępny jest w aptece. W mocnym naparze z hibiskusa z dodatkiem pokruszonych tabletek węgla (dla wzmocnienia efektu), ugotuj jajka i pozostaw na kilka lub kilkanaście godzin.
Zrób wzory na wielkanocnych jajkach
Robienie wzorów na farbowanych jajkach polega na przyczepieniu do skorupek małych listków lub innych elementów, które po zanurzeniu jajka w naturalnym barwniku zostawią po sobie wzory. Tka to zrobisz krok po kroku:
- Umyj jajka i delikatnie osusz. Możesz lekko odtłuścić skorupkę, przecierając ją delikatnym roztworem octu.
- Wybierz cienkie listki lub kwiatki, które łatwo przylegną do skorupki jajka. Im bardziej płaskie będą te elementy, tym lepszy będzie efekt końcowy.
- Umieść wybrany wzór na jajku. Możesz delikatnie zwilżyć listek, by lepiej przylegał do skorupki.
- Weź kawałek cienkiej rajstopy lub skarpetki i delikatnie naciągnij na jajko tak, aby listek przylegał równomiernie do skorupki. Zabezpiecz koniec materiału nicią lub gumką recepturką, aby wszystko było na swoim miejscu. Upewnij się, że materiał jest naciągnięty równomiernie, aby wzór wyraźnie się odbił.
- Przygotuj naturalny barwnik. Gotuj jajka w barwniku z dodatkiem łyżki octu (na litr wody), aby kolor był bardziej intensywny. Czas gotowania zależy od preferowanego nasycenia koloru.
- Po wyjęciu jajek z roztworu barwiącego i ostudzeniu, delikatnie usuń rajstopy i listki. W ten sposób powstaną piękne, naturalne wzory na jajkach.
- Na koniec możesz delikatnie natłuścić jajka kawałkiem bawełnianej tkaniny nasączonej olejem (np. roślinnym), aby nadać im połysk.
W ten sposób możesz ozdobić tylko kilka jajek, dla podkreślenia naturalnego akcentu w całej kompozycji pisanek na świątecznym stole.
Jak zrobić marmurkowe jajka?
Marmurkowe jajka, na których białku widoczna jest kolorowa „pajęczynka”, wymagają nieco innego barwienia. W tym przypadku trzeba delikatnie zbić skorupkę ugotowanych jajek, aby powstały w niej pęknięcia. Takie jajka wystarczy włożyć do jednego z powyższych wywarów, aby uzyskać odpowiedni kolor. Barwnik wniknie przez rozbitą skorupkę w białko, tworząc na nim ciekawe wzory.
Jak zabarwić całe białko ugotowanych jajek?
Aby zabarwić całe białko, trzeba obrane ze skorupek jajka włożyć do wywaru i poczekać kilka lub kilkanaście godzin. Warto wiedzieć, że naturalne wywary wpływają nie tylko na kolor, ale także smak jajek. Jeżeli chcesz zrobić kolorowe jajka faszerowane bez zmiany ich smaku, to użyj naturalnych barwników spożywczych, które znajdziesz na stoiskach z dodatkami do ciast.