Aromatyczny sos grzybowy z suszonych grzybów. Dodaję do niego jedną przyprawę i uzyskuję głęboki smak
Domowy sos grzybowy w niczym nie przypomina sosu z torebki, który dostępny jest w każdym sklepie spożywczym. Recepturę na swój ulubiony sos z grzybów suszonych zaczerpnąłem z książki Kuchnia polka, którą znalazłem w domu rodziców. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do przygotowywania sosu grzybowego według poniższego przepisu, namoczyć i ugotować suszone grzyby. Grzyby przed gotowaniem powinny moczyć się przez 3-4 godziny.
Sprawdź, jak przygotować aromatyczny sos grzybowy z dodatkiem śmietany, natki pietruszki i… estragonu. Zioło to ma wyraźny, lekko anyżowy smak z nutą słodyczy. Niektórzy opisują go jako mieszankę anyżu i wanilii z ziołowym posmakiem. Jeżeli nie przepadasz za estragonem, zastąp to zioło 1/2 łyżeczki suszonego lub świeżego lubczyku.
Przepis: Sos z grzybów suszonych
Sos grzybowy możesz przygotować z suszonych podgrzybków, borowików oraz innych grzybów leśnych.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 4 godz.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 265 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka suszonych grzybów
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki klarowanego masła
- 1 szklanka śmietany 30%
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 1/3 łyżeczki estragonu
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Moczenie grzybówSuszone grzyby przełóż do małego garnka i zalej zimną wodą (do poziomu grzybów). Odstaw na 3-4 godziny.
- Gotowanie grzybówGrzyby ugotuj na małym ogniu do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Nie wylewaj wody z gotowania grzybów. Ostudzone grzyby odsącz z nadmiaru płynu i pokrój na mniejsze kawałki.
- SmażenieCebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Na głębokiej patelni rozgrzej klarowane masło. Pokrojoną w kostkę cebulę zeszklij na średnim ogniu. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż 1-2 minuty, ciągle mieszając. Dodaj pokrojone grzyby i smaż 1-2 minuty na dużym ogniu, ciągle mieszając. Podlej 1/2 szklanki wody z gotowania grzybów i odparuj nadmiar płynu na dużym ogniu, często mieszając.
- Dodanie śmietany i przyprawienieNa patelnię dodaj śmietankę kremówkę, posiekaną natkę pietruszki oraz estragon i dokładnie wymieszaj z resztą składników. Gotuj na małym ogniu, aż sos zgęstnieje.
Sos z suszonych grzybów podawaj gorący do różnego rodzaju mięs, placków ziemniaczanych, kotletów ziemniaczanych, makaronu, kopytek lub klusek śląskich, które robię według przepisu mojej babci.
Sos grzybowy – przydatne wskazówki
Z powyższego przepisu możesz również przygotować sos ze świeżych grzybów – pokrojone świeże grzyby leśne lub pieczarki dodaj do podsmażonej cebulki z czosnkiem i smaż na małym ogniu do miękkości grzybów, od czasu do czasu mieszając. Zarówno sos grzybowy z suszonych, jak i świeżych grzybów możesz doprawić sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.