Pad Thai jak z tajskiej restauracji. Możesz przygotować to danie w wersji dla mięsożerców lub wegan
Domowy pad thai możesz przygotować z ulubionymi dodatkami, modyfikując przepis na to danie wedle własnego gustu. Pamiętaj jednak, że smak smażonego makaronu pad thai zależy od doboru aromatycznych przypraw i dodatków np. sosu sojowego, sosu rybnego, chili, kolendry, soku z limonki, czosnku, marynowanej rzodkwi, kiełków fasoli. Tradycyjny pad thai najczęściej podawany jest z krewetkami lub mięsem wieprzowym. Składniki do przygotowania tego tajskiego przysmaku znajdziesz w większości dużych supermarketów i sklepów z produktami kuchni azjatyckiej.
Pad thai najlepiej przygotowywać w woku, ale możesz także użyć głębokiej patelni z grubym dnem.
Przepis: Pad Thai
Przygotowanie Pad Thai nie jest trudne. Sekretem smaku tego tajskiego dania są wysokiej jakości składniki.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tajska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 180 g makaronu ryżowego
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 3 ząbki czosnku
- 400 g piersi z kurczaka
- 3 jajka
- 1 pęczek cebulki dymki
- 1 pęczek szczypiorku
- 5 g kiełków fasoli
- świeża posiekana kolendra
- 3 łyżki niesolonych orzeszków ziemnych, świeża posiekana kolendra
Na sos:
- 5 łyżek sosu rybnego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki pasty z tamaryndowca
- 2 łyżki cukru brązowego
- 1/2 łyżeczki płatków chili
- 3 łyżki soku z limonki
- 1 łyżka startego korzenia imbiru
Sposób przygotowania
- GotowanieMakaron ryżowy w postaci grubych wstążek ugotuj w osolonej wodzie (około 3 litry) zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po około 4 minutach powinien być gotowy. Gdy makaron ryżowy zmięknie, odcedź go na sitku lub durszlaku i obficie przelej zimną wodą, żeby się nie posklejał.
- Przygotowanie sosuDo miseczki wlej sos sojowy, sos rybny, świeżo wyciśnięty sok z limonki, a następnie dodaj pastę z tamaryndowca, starty korzeń imbiru, cukier lub miód oraz płatki chili (lub drobno pokrojoną papryczkę chili, możesz usunąć nieco ziaren, aby zmniejszyć ostrość sosu). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Możesz również wymieszać wszystkie składniki sosu blenderem.
- Przygotowanie produktówMięso umyj, osusz i pokrój w kostkę lub cienkie paseczki. Kurczaka możesz zastąpić krewetkami (ok. 20 małych sztuk) lub tofu (kostka 200 g). Jeżeli do przygotowania pad thai używasz krewetek, to oczyść je z pancerzyków i usuń jelito, natomiast dodając tofu, pokrój je na mniejsze kawałki. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Orzeszki ziemne posiekaj i upraż na suchej patelni. Kiełki fasoli opłucz pod bieżącą wodą. Możesz też użyć kiełków z puszki, które trzeba odsączyć z zalewy. Jajka wbij do miseczki i delikatnie roztrzep.
- Smażenie mięsa i makaronuRozgrzej w woku lub na głębokiej patelni tłuszcz. Podsmaż kurczaka na złoty kolor. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i cebulkę dymkę oraz wymieszaj z kurczakiem. Smaż około 1 minutę. Dodaj makaron i sos. Wymieszaj i smaż 2-3 minuty, Dodaj roztrzepanej jajka. Dokładnie wymieszaj je z pozostałymi składnikami i smaż, ciągle mieszając, aż jajka się zetną.
Przed podaniem posyp każdą porcję pad thai prażonymi orzeszkami, szczypiorkiem, kiełkami fasoli oraz świeżą kolendrą i skrop sokiem z limonki.
Pad thai – przydatne wskazówki
Wskazówka: makaron ryżowy pęcznieje po ugotowaniu, ale jego ilość w przypadku pad thai jest mniejsza w porównaniu do innych potraw z makaronem. Z powyższych składników przygotujesz 2 bardzo duże porcje pad thai lub 4 małe porcje. Jeżeli chcesz przygotować więcej pad thai, to zwiększ ilość składników o połowę.
Pad tahi możesz przygotować również w wersji wegańskiej. W tym celu zrezygnuj z jajek, kurczaka oraz krewetek i zastąp te składniki serem tofu. Potrawa doskonale smakuje również z dodatkiem np. pokrojonej w słupki marchewki i pędów bambusa.