Ten popularny napój pobudza lepiej niż kawa. Ważny jest szczegół, o którym nie każdy wie
Zielona herbata nie bez powodu uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów świata. Powodów jest wiele z działaniem antynowotworowym i antyoksydacyjnym na czele. To jednocześnie napój, który może być alternatywą dla małej czarnej wypijanej na pobudzenie. Efekt pobudzający, jaki daje zielona herbata, utrzyma się dłużej, niż po kofeinie, ale ważna jest jedna zasada.
Jak parzyć zieloną herbatę na pobudzenie?
Zielona herbata nie lubi wrzątku i to jest najważniejsza zasada. Ale jest coś jeszcze: czas parzenia wpływa na to, jakie właściwości będzie wykazywać napój, a więc czy zadziała pobudzająco, czy raczej wyciszająco i uspokajająco. Warto wiedzieć, że swoje pobudzające właściwości zielona herbata zawdzięcza teinie. Ten związek chemiczny wykazuje nieco inne działanie niż zawarta w kawie kofeina. Wypicie kawy daje efekt szybkiego pobudzenia, które jednak szybko ustępuje. Zielona herbata pozwala utrzymać stan wzmożonej koncentracji dłużej.
Jak zatem zaparzyć zieloną herbatę na pobudzenie? Należy zalać susz wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza i parzyć pod przykryciem 2-3 minuty. Nie dłużej, ponieważ wówczas zielona herbata traci swoje pobudzające właściwości. Jeśli chcesz, aby zielona herbata zadziałała uspokajająco, parz ją 4-5 minut.
Jak sprawdzić temperaturę wody do parzenia herbaty?
Fani herbaty potrafią wyliczać idealną temperaturę parzenia co do stopnia. Wówczas jednak potrzebny jest termometr lub czajnik z miernikiem temperatury. Aby orientacyjnie określić optymalną temperaturę do zaparzenia zielonej herbaty, można sobie poradzić w inny sposób. Jeśli nie masz termometru, to po zagotowaniu wody w czajniku, odczekaj co najmniej 10 minut i wówczas zalej zieloną herbatę.