Polacy nie doceniają tych słodkich owoców. To duży błąd, bo lista ich leczniczych właściwości jest długa
Nie wszystkie zdrowe owoce cieszą się w Polsce odpowiednio dużą popularnością. Tak jest w przypadku drobnej jagody o krwistoczerwonym kolorze, na którą sezon przypada właśnie teraz. Jesienią dojrzewają owoce derenia jadalnego, dziko rosnącego krzewu. Dereń jadalny to słodki owoc, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej, Może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami.
Czym jest dereń i dlaczego jest cenny?
Dereń jadalny, nazywany przez niektórych również „polską oliwką”, to zdrowy owoc o wschodnioeuropejskich korzeniach. Choć jego właściwości lecznicze są wykorzystywane od wieków, to w Polsce nie jest dobrze znany. Zazwyczaj rośnie na polach, łąkach i w lasach, ale jego uprawa w ogrodzie też jest możliwa i mało wymagająca. Mimo to sięganie po ten czerwony owoc pozostaje niestety rzadkością.
Dereniem warto się zainteresować z wielu powodów. Najważniejszym jest chyba fakt, że ten słodki owoc o lekko podłużnym kształcie obfituje w witaminę C. Jesienią i zimą jest ona szczególnie cenna, bo pomaga budować odporność i unikać chorób. W jagodach derenia znajdują się też spore ilości korzystnej dla wzroku witaminy A oraz żelaza, które jest niezwykle ważne w walce z anemią.
Zdrowy owoc będzie również pomocny w problemach trawiennych. Zawarte w nim kwasy organiczne oraz bakteriobójcze i wirusobójcze fitoncydy sprawiają, że wykazuje właściwości przeciwzapalne i ściągające. Szybko zatem zniweluje objawy towarzyszące zatruciom czy niestrawności. W dereniu obecne są też garbniki, które, poprzez swoje działanie zapierające, pomogą w przypadku biegunki. Korzyści zdrowotnych z włączenia tzw. polskiej oliwki będzie więc sporo.
Jak wykorzystać dereń w kuchni?
Słodki owoc powinien być zbierany późną jesienią. Wtedy dojrzewa i traci już swoją cierpkość, a jedzenie go na surowo jest przyjemne. Trzeba jednak wcześniej usunąć pestkę, która do spożycia się nie nadaje. Z czerwonych jagód derenia jadalnego możesz też przygotować smaczną konfiturę, napar albo nalewkę. Dereń nadaje się także do kiszenia. Przyrządź go z kminkiem i podawaj do sałatek lub kanapek, a będzie pysznie.