Ta zupa szpinakowa skradła moje serce. Przepis na nią wziąłem od szefa kuchni
Szpinak nie należy do grupy szczególnie popularnych zielonych warzyw liściastych, a szkoda, bo można z niego przyrządzić wiele smakowitych potraw. Jedną z nich jest zupa szpinakowa, która zachwyca lekkością oraz zapewnia długie uczucie sytości.
Jaki szpinak jest najlepszy na zupę?
Na zupę nadaje się zarówno szpinak świeży, jak i szpinak mrożony. W zależności od indywidualnych preferencji można ze szpinaku przygotować zupę krem (w tym przypadku idealnie sprawdzi się mrożony szpinak rozdrobniony), jak i zupę z dużymi kawałkami świeżych lub mrożonych liści. Na rynku dostępnych jest wiele odmian szpinaku, które różnią się pod względem wielkości i kształtu liści, ale mają taki sam smak.
Porada: jeżeli chcesz dodać do zupy mrożone liście szpinaku, to polecam przelać je ciepłą (nie gorącą) wodą i rozmrozić na sitku lub durszlaku, zanim trafią na patelnię. Mrożony szpinak rozdrobniony dodaje się na patelnię bez wcześniejszego rozmrażania, ale wymaga długiego smażenia, żeby nadmiar płynu odparował.
Co wpływa na smak zupy szpinakowej?
Szpinak nie ma mocnego smaku, więc przygotowywane z niego potrawy wymagają wyrazistych dodatków. Ze szpinakiem doskonale komponują się czosnek, cebula, a także sery o intensywnym smaku np. gorgonzola i feta, przyprawy np. gałka muszkatołowa, czarny i biały pieprz oraz zioła np. lubczyk i tymianek.
W przypadku zupy szpinakowej nośnikiem smaku jest aromatyczny bulion warzywny lub mięsno-warzywny. Bazę zupy może również stanowić rosół z wczorajszego obiadu. Do zupy szpinakowej nie nadaje się wyrazisty w smaku bulion/rosół wołowy oraz rosół z kaczki.
Jak zrobić zupę szpinakową?
Zupa szpinakowa to bardzo prosta potrawa, którą można przygotować jedynie ze szpinakiem oraz z dodatkiem innych warzyw np. marchewki, pietruszki, selera, pora i ziemniaków. Podając zupę szpinakową z jajkami w koszulce, dodanie innych warzyw nie jest konieczne. Do zupy nie dodaję surowego szpinaku. Podduszam na klarowanym maśle m.in. z czosnkiem i przyprawami. Zupę zagęszczam śmietanką kremówką, którą możesz zastąpić jogurtem naturalnym lub kwaśną śmietaną.
Porada: smażąc szpinak z dodatkami, uważaj, żeby się nie przypalił. Zarówno przypalone liście szpinaku, jak i mocno zrumieniony czosnek mają gorzki smak, który sprawia, że zupa staje się niesmaczna.
Przepis: Zupa szpinakowa
Ta zupa ze szpinaku jest tak sycąca, że śmiało może robić za cały obiad.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 445 w każdej porcji
Składniki
- 2 litry bulionu
- 700 g świeżego szpinaku
- 1 średnia cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki klarowanego masła
- 200 ml śmietanki kremówki 30%
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1/5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 50 g sera gouda
- 50 g sera mozzarella
- 4-8 średnich jajek
- 2 łyżki octu spirytusowego lub soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówSzpinak pozbaw ogonków, umyj i odsącz na sitku. Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj. Sery zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
- SmażenieNa dużej patelni rozgrzej klarowane masło. Zeszklij cebulę i dodaj czosnek. Smaż minutę, cały czas mieszając. Dodaj na patelnię szpinak i smaż, często mieszając, aż liście zwiędną. Jeżeli na patelni nie zmieści się cały szpinak, to dodawaj liście partiami. Smaż go do momentu, aż nadmiar płynu odparuje. Dopraw gotowy szpinak solą, pieprzem ziołowym, świeżo zmielonym pieprzem czarnym oraz gałką muszkatołową. W międzyczasie rozpocznij podgrzewanie bulionu. Dodaj na patelnię śmietankę kremówkę i wymieszaj. Podgrzewaj 1-2 minuty, a następnie wyłącz grzanie.
- Dodanie szpinaku do bulionuDo gorącego bulionu dodaj zawartość patelni i wymieszaj. Gotuj zupę do miękkości szpinaku. Jeżeli będziesz gotować ją zbyt długo, to liście szpinaku się rozpadną. Dopraw zupę do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
- Gotowanie jajek w koszulceWlej do średniego garnka około 2 litry wody i doprowadź ją do wrzenia. Dodaj do wrzącej wody ocet oraz szczyptę soli. Ustaw małą moc palnika, żeby woda jedynie delikatnie bulgotała. Możesz gotować po jednym jajku (opcja dla osób, które nie mają wprawy w gotowaniu jajek w koszulce) lub wrzucić do wody np. 4 jajka na raz. Porada: możesz również zrobić jajka w koszulkach na dużej patelni. Wbij każde jajko przed gotowaniem do miski/filiżanki lub np. na chochelkę. Jeżeli chcesz ugotować kilka jajek jednocześnie, to każde wbij do osobnej miski/filiżanki. Zamieszaj gotującą się wodę z octem, tworząc wir i w jego środek wlej jajko. Gotuj 3-4 minuty, delikatnie mieszając wodę – białko powinno być całkowicie ścięte. Jeżeli chcesz, żeby jajko miało mocno ścięte żółtko, to gotuj je około 6 minut. Ugotowane jajka wyjmuj z wrzątku za pomocą sitka lub łyżki cedzakowej i odkładaj na talerz. Możesz przykryć talerz z jajkami szklaną miską, żeby nie ostygły w czasie nalewania zupy.
Mój przepis na zupę szpinakową możesz modyfikować, nie tylko dodając ulubione zioła i przyprawy, ale także np. zastępując jajka w koszulce jajkami ugotowanymi na twardo lub półtwardo oraz podsmażonym boczkiem. Możesz również dodać do zupy drobno pokrojone mięso, na którym był gotowany bulion lub rosół. Doskonałym dodatkiem do zupy szpinakowej są również sery. Posypuję potrawę odrobiną startego na tarce cheddara lub goudy oraz mozzarelli.
Jak podawać zupę szpinakową?
Gorącą zupę szpinakową wlej na talerze lub do misek. Na wierzchu ułóż 1-2 jajka i posyp potrawę startymi serami. Uwierz mi, lepszej zupy ze szpinakiem nie jadłeś.