Po tę przepyszną zupę nad morzem ustawiała się kolejka. Gotuje się ją szybko i prosto
Moja rodzina uwielbia zupy, więc gotuję je co drugi dzień na dwa dni. Z tego powodu niektóre już nam się nieco znudziły i chętnie odkrywamy nowe smaki. A chyba najsmaczniejszą zupą, jakiej w ostatnim roku spróbowaliśmy, była zupa rybna podawana w jednym z nadmorskich barów. Była zawiesista, pożywna, ale bardzo lekka. Każdego dnia po tę zupę ustawiała się długa kolejka.
Jakie ryby są najlepsze na zupę rybną?
Na zupę rybną nadają się tak naprawdę wszystkie ryby. Mogą to być ryby słodkowodne i morskie, a najlepiej ich mieszanka. Oczywiście, dobrze gdy są to filety, bo taką zupę z przyjemnością się je. Ja jednak często gotuję zupę rybną na rybach z jeziora, które złowił mój mąż. Są to więc płocie, leszcze, okonie, karpie. Czasem trafi się lin czy szczupak. Poza sezonem sięgam zwykle po ryby morskie świeże lub mrożone. Doskonale sprawdzą się tu: morszczuk, mintaj, dorsz, miruna.
Jak ugotować zawiesistą zupę rybną?
Przygotowanie zupy rybnej należy zacząć od podsmażenia warzyw i ugotowania na nich wywaru. Kawałki ryby dokłada się na koniec gotowania. Zupę tę można zrobić z dodatkiem pomidorów lub bez. Ta z pomidorami jest bardziej zawiesista i ma wyraźniejszy smak.
Przepis: Zupa rybna
Zupa rybna z dużym dodatkiem warzyw
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 260 w każdej porcji
Składniki
- ok. 750 g różnych ryb
- 1,5 l wody
- 2 listki laurowe
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju
- 2 marchewki
- 3 ziemniaki
- 1 papryka
- 2 łodygi selera naciowego
- kawałek pora
- 3 ząbki czosnku
- 4 pomidory
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- ostra mielona papryka
- sól, pieprz
- sok z cytryny
- natka pietruszki lub świeża kolendra
Sposób przygotowania
- Filetowanie rybRyby oczyść, opłucz. Wykrój z nich filety. Resztki ryby włóż do garnka, zalej zimną wodą, zagotuj. Dodaj listki laurowe, ziele, trochę soli i pieprzu i gotuj na niedużym ogniu ok. 10 minut. Filety pokrój na kawałki, oprósz solą i pieprzem.
- Podsmażanie warzywCebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju. Dodaj do niej pokrojone marchewki, ziemniaki, paprykę, seler i por. Warzywa podsmaż, mieszając, aż zmiękną. Dodaj do nich posiekany czosnek, chwilę przesmaż. Dodaj pokrojone pomidory, podsmaż je.
- Łączenie warzyw i wywaruWywar z ryb przecedź. Dodaj do niego podsmażone warzywa oraz koncentrat pomidorowy. Całość gotuj ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
- Wykańczanie zupyDo gorącego wywaru włóż kawałki ryb. Gotuj je na niedużym ogniu ok. 10 minut. Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Przed podaniem posyp posiekaną zieleniną.
Zupa rybna – kilka cennych wskazówek
Zupę rybną można przygotować na wiele sposobów. Oto kilka wskazówek dotyczących jej przygotowania.
- Zupy rybnej nie trzeba gotować na rybnym wywarze, wtedy będzie miała mniej rybny zapach. Podsmażone warzywa wystarczy zalać gorącą wodą i do ugotowanych w wywarze dołożyć kawałki ryby.
- Kawałki ryby, które podaje się w zupie rybnej nie wymagają długiego gotowania. Należy je włożyć do gorącego wywaru i podgrzewać na niedużym ogniu ok. 10 minut. Będą miękkie, ale się nie rozpadną.
- Do zupy rybnej można dodać kluski zacierki lub w ogóle zrezygnować ze skrobiowego dodatku. Jeśli wolicie ostrzejszą zupę, dorzućcie też trochę posiekanej lub zmielonej, ostrej papryki. Smak zupy rybnej doskonale podniosą: kapary, zielone oliwki, cytryna lub limonka.