Fatalne wyniki kontroli oliwy z oliwek. Inspektorzy mówią o niedopuszczalnych wadach
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) właśnie opublikowała wyniki kontroli jakości oliwy z oliwek. Sprawdzano oliwę dostępną w sklepach, ale też kontrolowano ją w hurtowniach i u importerów. Wnioski nie napawają optymizmem.
Niedopuszczalne wady w najlepszej oliwie z oliwek
Specjaliści badali między innymi cechy organoleptyczne produktów. To smak czy zapach oliwy świadczą o jej wysokiej jakości. Pod tym kątem sprawdzono 50 partii oliwy. „Występowanie wad organoleptycznych (...), które są niedopuszczalne w przypadku najwyższej kategorii oliwy z oliwek i świadczą o niższej kategorii oliwy, stwierdzono w 38 partiach (...). W wybranych partiach stwierdzono również brak aromatu owoców” – czytamy w podsumowaniu opublikowanym przez IJHARS.
Oliwa była badana w laboratorium także pod kątem cech fizykochemicznych. Tu kontrolą objęto 52 partie. Nieprawidłowości wykazano jedynie w pięciu partiach, jednak również były to partie oliwy z najwyższej kategorii. „Stwierdzono głównie przekroczenia poziomów parametrów określonych w przepisach, np. zawyżoną zawartość stigmastadienów (związków powstających pod wpływem temperatury) oraz estrów etylowych kwasów tłuszczowych”– podano.
Inspektorzy sprawdzali także, czy oliwa przeznaczona do sprzedaży jest właściwie oznakowana. Tu błędy znaleziono niemal w połowie partii. To m.in. brak informacji o pochodzeniu oliwy i jej kategorii czy nieczytelne informacje dla konsumenta.
Jak kupić dobrą oliwę z oliwek?
Na koniec podsumowania kontroli IJHARS, zamieszczono krótki poradnik dla konsumentów. IJHARS przypomina, że kategorie oliwy z oliwy są ściśle uregulowane w przepisach. Jedną z nich jest oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia czyli „najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych”.
Jak podaje IJHARS, tylko na etykietach: „oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia” i „oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia” mogą pojawić się następujące oznaczenia:
- „pierwsze tłoczenie na zimno” – tylko odnośnie oliw otrzymanych przy temperaturze poniżej 27˚C z pierwszego mechanicznego tłoczenia przecieru z oliwek za pomocą tradycyjnego systemu wytłaczania z wykorzystaniem tłoków hydraulicznych;
- „uzyskiwanie na zimno” – tylko odnośnie oliw, otrzymanych przy temperaturze poniżej 27˚C, za pomocą przesączania lub wirowania przecieru z oliwek.