Ewa Wachowicz pokazała, jak szybko zrobić pyszny letni dżem. Jej patent to mistrzostwo świata
Cukinii latem nigdy nie brakuje. Rosnące na mojej działce warzywo zawsze zaskakuje mniej obfitością plonów i choć wykorzystuję je na wiele sposób, patentu pokazanego przez Ewę Wachowicz wcześniej nie znałam. Trzeba przyznać, że jej przepis jest prosty i tani. Efektem natomiast jest dodatek tak smaczny, że moim zdaniem trzeba się skusić.
Jak zrobić dżem z cukinii Ewy Wachowicz?
Miss Polonia w kuchni pokazała już niejedno. Jej dżem z letniego warzywa z dodatkiem cytryny zrobisz bez trudu. Wystarczy, że, podobnie jak gwiazda, oczyścisz cukinię, rozdrobnisz ją i poddusisz. Potem już konieczne będzie jedynie dodanie cukru i proszku z opakowań galaretek, które dodadzą smaku, zakonserwują dżem i sprawią, że osiągnie odpowiednią konsystencję. Po ugotowaniu dżem z cukinii będzie dość rzadki, ale nie zrażajcie się. Wachowicz podaje, że w niższych temperaturach ładnie zastyga. Wstawcie więc ostudzone weki do lodówki i cieszcie się smakiem.
Przepis: Dżem z cukinii Ewy Wachowicz
Pyszny i niesamowicie prosty dżem z sezonowego warzywa z nuta cytryny.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 50
- Liczba kalorii
- 40 w każdej porcji
Składniki
- 6 kg cukinii
- 1 kg cukru
- 300 g galaretki cytrynowej
- 2 cytryny
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówCukinię umyj, obierz i zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Cytryny sparz i wyszoruj, nim zetrzesz skórkę i wyciśniesz sok.
- Gotowanie dżemu z cukiniiRozdrobnioną cukinię przenieś do dużego garnka i podgrzewaj na niewielkim ogniu około 2 godzin. Mieszaj, co jakiś czas, by nic nie przywarło. Do gęstej masy warzywnej wsyp cukier, galaretki i skórkę z cytryny. Wlej też sok z owocu. Gotuj przez kolejne 30 minut. Gorący dżem przenieś do czystych słoików i dokładnie zakręć. Studź odwrócone do góry dnem.
Jak podawać dżem z cukinii?
Połączenie delikatnej słodyczy cukinii z kwaskową nutą cytryny jest bardzo przyjemne i pasuje nie tylko do bułek, chleba czy drożdżowych wypieków, ale też do mięs czy wędlin. Osobiście uwielbiam go dodawać do herbaty – napar wtedy zastępuje mi deser.
Taki orzeźwiający dżem możesz też wrzucić do owsianki lub jogurtu naturalnego. Śniadaniowe klasyki od razu nabiorą charakteru.
Możliwe modyfikacje przepisu na dżem z cukinii
Do przyrządzenia dżemu z cukinii możesz użyć zamrożonej wcześniej cukinii. Przed włożeniem do chłodziarki warzywo zwykle pozbawia się soku, więc czas przygotowania będzie krótszy.
Zamiast soku z cytryny możesz wykorzystać sok pomarańczowy. Też będzie smacznie i przyjemnie.
Jeśli owoce, których używasz do przygotowania dżemu Ewy Wachowicz, nie pochodzą z upraw ekologicznych, pamiętaj o dokładnym ich umyciu, by usunąć środki ochrony roślin pozostające na ich skórce. Możesz też zrezygnować z tego dodatku. Dżem z cukinii i bez pachnących skórek będzie pyszny.