Tylko tak odgrzewam pierogi na drugi dzień. Ten patent sprawia, że danie smakuje jeszcze lepiej
Tak zawsze odgrzewała pierogi moja babcia i szczerze mówiąc, nie znam lepszej opcji. Czasem nawet specjalnie ostawiam świeże pierogi do odsmażenia, bo uważam, że są lepsze, niż te z wody. Aby skórka była idealnie chrupiąca, warto pamiętać o jednej zasadzie.
Jak zrobić odsmażane pierogi?
Moja babcia zawsze odsmażała pierogi na oleju rzepakowym albo słonecznikowym. Są neutralne w smaku i dają efekt ładnej, zrumienionej i chrupiącej skórki. Przy odsmażaniu pierogów trzeba pamiętać o tym, aby patelnia była dobrze rozgrzana. Pierogi odsmaża się z obu stron.
Jeśli są to pierogi wytrawne (np. z mięsem, z ziemniakami i twarogiem czy ze szpinakiem) można dodatkowo usmażyć do nich cebulkę. Ja wówczas wrzucam cebulkę na patelnię po zdjęciu pierogów i kiedy się zeszkli, dodaję odrobinę masła, sól i pieprz. Taką cebulkę wykładam na pierogi. Chrupiące pierogi można dodatkowo posypać posiekaną zieleniną, np. szczypiorkiem albo pietruszką.
Pierogi można odgrzewać także na maśle klarowanym, masło nadaje im dodatkowo smaku, ale moim zdaniem najlepsza chrupiąca skórka wychodzi mimo wszystko w pierogach smażonych na oleju.
Jak odsmażyć słodkie pierogi?
Jeśli chcesz odsmażyć słodkie pierogi (np. pierogi z serem na słodko lub pierogi z owocami), możesz również odsmażyć je na neutralnym w smaku oleju. Ja jednak wówczas robię coś jeszcze: posypuję takie pierogi odrobiną drobnego cukru, który podczas smażenia karmelizuje się, tworząc chrupiącą i słodką skórkę.
Jak odgrzać pierogi bez odsmażania?
Oczywiście pierogi można odgrzać bez odsmażania. Można to zrobić w mikrofalówce, ale można też wrzucić zimne pierogi na wrzątek i gotować ok. 1-2 minut, tak aby również w środku były gorące. Tak odgrzane pierogi smakują jak świeże pierogi z wody. Można je wtedy okrasić jedynie odrobiną masła i od razu podawać.