Latem zwykle tak wygląda moje śniadanie. Robię je 2 minuty, jest sycące, ale nie tuczy
Zawsze przed wyjściem z domu jem śniadanie. Rano czuję się głodna i wiem, że jest to konieczne dla mojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nigdy nie mam problemu, by wyrobić się z czasem, bo zwykle przyrządzam sobie szybkie, proste miksy. Mają tę zaletę, że są niezwykle zdrowe i szybko się je wypija. W sumie wystarcza mi 5 minut, by przygotować i zjeść, a w zasadzie wypić śniadanie. Latem chętnie robię owsiane shake. Ich stałym składnikiem są płatki owsiane, zmieniam zaś owoce i użyty napój. Po tym śniadaniu długo jestem syta, a moja waga utrzymuje się na zadawalającym poziomie.
Wartość odżywcza owsianego shake
Do przygotowania owsianego shake zwykle używam 3 składników. Są to: płatki owsiane, napój mleczny oraz owoce. Owoce wybieram różne, w zależności od tego, jakie są właśnie dostępne. Staram się by były to owoce świeże, jednak poza sezonem używam też mrożonych. Czasem jest to jeden owoc, czasem mieszanka dwóch-trzech.
Owsiany shake niezależnie od dokładnego składu dostarcza dużo węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B oraz magnezu i cynku. To zasługa obecnych w nim płatków owsianych. Mleczny napój stanowi tu źródło białka, tłuszczu, wapnia i fosforu. Owoce wzbogacają zaś moje śniadanie w błonnik, witaminy i sole mineralne. Jednym słowem ta mieszanka jest bardzo zdrowa i służy mojej sylwetce.
Jak zrobić owsiany shake?
Przygotowanie owsianego shake jest bardzo proste. Zwłaszcza jeśli sięgniesz po kubek miksujący. Wystarczy, że wlejesz do niego ok. 200 ml mlecznego napoju, np. kefiru, mleka i dodasz 2 łyżki płatków owsianych oraz ulubione owoce. Ja zwykle dorzucam pół banana i np. pokrojoną brzoskwinię, garść malin, truskawek czy borówek. Całość wystarczy zmiksować na w miarę gładką masę i wypić. Owsiany shake można też przygotować przy pomocy blendera ręcznego. Wtedy składniki napoju najlepiej jest wlać do wysokiej miski, by nie chlapały w czasie miksowania.
Jaki napój najlepiej użyć do owsianego shake?
To, jakiego napoju użyjesz do przygotowania owsianego shake, wpływa nieco na jego wartość odżywczą i na smak. Możesz więc sięgnąć po: mleko krowie, mleko kozie czy mleczne napoje fermentowane. Te ostatnie są lżejsze dla żołądka, bo zawierają mniej laktozy niż mleko, a poza tym często dostarczają też cennych bakterii probiotycznych. Możesz więc wybierać między: kefirem, jogurtem naturalnym, maślanką czy zsiadłym mlekiem. Gdy zaś chcesz uniknąć produktów zwierzęcych, możesz sięgnąć po napoje roślinne, np. sojowy, ryżowy, migdałowy. Mają tę zaletę, że zawierają niewiele tłuszczu i są bez cholesterolu.