Sięgam po to warzywo nie tylko dla smaku. Ma też zbawienny wpływ na moją wątrobę
Karczochy są smacznym i niskokalorycznym warzywem, zawierającym wiele dobroczynnych składników. Niezwykle popularny w krajach regionu basenu Morza Śródziemnego produkt w Polce też zyskuje coraz więcej amatorów. Wszechstronne zastosowanie i liczne zalety sprawią, że warto przyjrzeć mu się bliżej.
Właściwości zdrowotne karczochów
Sięganie po karczochy przynosi sporo korzyści. Warzywo charakteryzuje się m.in. zawartością substancji o działaniu żółciopędnym. Znajdziemy w nim też składniki wpływające na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, którego wysokie ilości sprzyjają zapadaniu na choroby układu krążenia.
Sok z karczocha obfituje również w antyoksydanty. Związki te zmniejszają ilość wolnych rodników, a ich dostarczanie stanowi element profilaktyki przeciwnowotworowej i przeciwstarzeniowej. Jeden z przeciwutleniaczy – kwas chlorogenowy – wykazuje też potwierdzone badaniami działanie spowalniające wydzielanie glukozy do układu krwionośnego po posiłku, zapobiegając rozwojowi cukrzycy typu 2.
W karczochach znajdziemy też inulinę, która także reguluje pracę przewodu pokarmowego i sprzyja poprawie przyswajalności wybranych składników mineralnych, m.in. zawartych w zielonym warzywie wapnia, żelaza, magnezu i fosforu. To jednak nie koniec zalet związanych z jedzeniem karczochów.
Karczochy wspierają wątrobę
Najistotniejszym związkiem, którego w karczochach znajdziemy duże ilości, jest cynaryna. Jej funkcją jest pobudzanie wydzielania żółci — produktu naszego organizmu, który jest niezbędny do trawienia tłuszczów. Spożywanie zielonego warzywa przysłuży się zatem poprawnemu procesowaniu tej grupy związków.
Ponieważ w Polsce świeże karczochy nie są aż tak łatwo dostępne, jak na południu Europy, rozwinął się rynek suplementów zawierających wyciąg z warzywa, a więc właśnie ten związek chemiczny. Preparaty te jednak powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. Nie wszystkim bowiem wyciąg z zielonego warzywa posłuży. Powinny go unikać przede wszystkim dzieci poniżej 14. roku życia, kobiet w ciąży oraz osoby z niewydolnością dróg żółciowych i kamieniami żółciowymi.
Jak wykorzystać karczochy w kuchni?
Jeżeli jesteśmy szczęśliwcami, którzy po karczochy sięgnąć mogą, możemy wybrać jeden z kilku sposobów ich kulinarnego zastosowania. Kucharze przyrządzają z nich m.in. sosy, zupy i lekkie sałatki z dodatkiem kaszy. Jadalne są zarówno wewnętrzne liście i łodyga karczocha, lecz najpopularniejsze chyba jest spożywanie serca karczocha.
Przed przyrządzaniem zielonego warzywa należy więc usunąć co najmniej zewnętrzne twarde liście. Smak karczochów jest lekko cierpki i gorzkawy, z wyraźnymi nutami orzecha. Dobrze podkreśli go zatem odrobina soku z cytryny czy octu. Kwaśny składnik zapobiegnie też nieestetycznemu ciemnieniu warzywa.