To najlepszy mięsny dodatek do klusek śląskich. Ten obiad mogę jeść przez cały rok
Jest ciepło, co nie oznacza, że nagle wszyscy tracą apetyt i chrupią tylko warzywa. Pożywny obiad warto zawsze zjeść, bo dostarczy cennych składników. A gdy przy okazji jest smaczny, to trudno mu się oprzeć, niezależnie od temperatury za oknem. I takie są właśnie rolady wołowe, które serwuje się zwykle z kluskami śląskimi i z czerwoną kapustą. Ten obiad smakuje o każdej porze roku.
Z czego składa się tradycyjny, śląski obiad?
Najbardziej znany śląski obiad składa się z trzech składników: rolady wołowej, klusek śląskich i modrej kapusty. Rolady wołowe zwane inaczej zrazami to roladki z wołowiny, nadziewane i duszone w sosie. Najlepiej smakują podane właśnie z kluskami śląskimi, które robi się z gotowanych ziemniaków. Smacznym dopełnieniem całości jest czerwona kapusta, którą gotuje się, a potem doprawia kilkoma składnikami. Całość tak dobrze ze sobą harmonizuje, że lepiej nie kusić się na zmianę tego składu.
Jak zrobić śląskie rolady?
Śląskie rolady robi się zwykle z wołowiny, choć niektórzy sięgają także po wieprzowinę. Najlepiej do tego celu nadaje się mięso z udźca, które ma jednolitą strukturę i można z niego otrzymać spore płaty.
Przepis: Śląskie rolady wołowe
Duszone roladki wołowe nadziewane boczkiem, kiełbasą, kiszonym ogórkiem i cebulą
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 450 w każdej porcji
Składniki
- 600 g wołowiny z udźca
- 4 plastry boczku wędzonego
- 100 g cienkiej kiełbasy
- 2 ogórki kiszone
- 1 cebula
- 8 łyżeczek ostrej musztardy
- 2-3 łyżki mąki
- olej do smażenia
- 1 l bulionu
- 3 łyżki śmietany
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Krojenie składnikówWołowinę opłucz, osusz, pokrój w plastry o grubości ok. 1 cm. Każdy plaster lekko rozbij tłuczkiem do mięsa, oprósz pieprzem. Kiełbasę i ogórki pokrój wzdłuż w długie plasterki. Cebulę obierz, przekrój na pół, pokrój w półkrążki.
- Formowanie roladKażdy płat mięsa posmaruj musztardą. Na jednym jego brzegu ułóż plaster boczku, kiełbasy i 2 plasterki ogórka. Całość posyp cebulą, zwiń dość ścisłe rolady. Obwiąż je białą, bawełnianą nicią.
- Obsmażanie i duszenie roladRolady oprósz mąką, obsmaż na oleju. Przełóż je do garnka, podlej gorącym bulionem. Zagotuj, duś na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Sos dopraw do smaku solą i pieprzem. Łyżkę mąki rozprowadź z niewielką ilością zimnej wody i ze śmietaną, wlej do sosu, wymieszaj, gotuj kilka minut, aż sos zgęstnieje.
Inna wersja nadzienia do śląskich rolad
Rolady wołowe tradycyjnie nadziewa się wędzonym boczkiem, kiełbasą, ogórkiem kiszonym i cebulą. Jednak zamiast kroić je w paski, można je też przepuścić przez maszynkę lub drobno posiekać. Przed nałożeniem tego farszu mięso zawsze należy posmarować od wewnętrznej strony musztardą. Dzięki temu duszone rolady będą pełne smaku.