Zawsze dodaję do kaszy manny ten prosty składnik. Nauczyła mnie tego babcia
Kasza manna nazywana także grysikiem to jedna z moich ulubionych kasz. Kojarzy mi się ze słodkimi deserami z dzieciństwa, które robiła moja babcia. Do kaszy dodawała sok z malin albo świeże owoce. Ale sekretem samej kaszki było coś zupełnie innego.
Dodaj masło do kaszy manny
Babcia zawsze gotowała kaszę na mleku i zawsze dodawała do niej odrobinę masła – nie więcej niż płaską łyżeczkę na szklankę mleka. Tyle wystarczy, aby kaszka, niezależnie od gęstości, jaką lubisz, nabrała zupełnie innego, bardziej wyrazistego smaku i stała się doskonale kremowa.
Kiedy dodać masło do kaszy manny? Najlepiej już w momencie, kiedy jest gotowa. Wystarczy wrzucić odrobinę masła do gotującej się kaszy i dobrze wymieszać. Niektórzy lubią też położyć kawałek masła na gorącą kaszkę już w misce czy talerzu, ja wolę mannę wymieszaną z masłem.
Masło można dodawać zarówno do kaszy tradycyjnej, jak i błyskawicznej. W obu przypadkach stosuj się do wytycznych na opakowaniu dotyczących długości gotowania i po prostu na koniec dodaj masło.
Niezależnie od tego, czy chcesz potem zjeść kaszę mannę na słodko, czy w wersji wytrawnej, zawsze warto dodać do niej szczyptę soli.
Jak podawać kaszę mannę?
Kasza manna może być sycącym śniadaniem na ciepło. Wówczas możesz ją przygotować z masłem i solą, albo na słodko: z masłem i cukrem albo miodem. Do słodkiej wersji możesz także dodać rozgniecionego banana, cynamon, mus jabłkowy czy świeże owoce.
Kasza manna świetnie się nadaje na słodki deser. Przygotuj wówczas gęstszą kaszkę, dosłodź ją cukrem, miodem lub dowolnym syropem i zostaw w miseczkach lub pucharkach do stężenia. Gotową podawaj z owocowymi lub czekoladowymi polewami.
Oczywiście kaszę mannę można także podać do obiadu zamiast ziemniaków. Zaserwuj ją z sosem grzybowym albo mięsnym i ulubioną surówką.