Jajka gotowane na twardo czy na miękko? Jedne są zdecydowanie zdrowsze
Jajka należą do jednych z najzdrowszych i najwartościowszych pokarmów, po jakie możemy sięgnąć. A to dlatego, że w ich składzie znajdują się niemal wszystkie składniki odżywcze. Jak się jednak okazuje, sposób przyrządzenia, a nawet ugotowania jajek, wpływa na ich wartość odżywczą i łatwość przyswajania składników. Sprawdź, czy lepiej jeść jajka gotowane na twardo, czy na miękko.
Jakie składniki odżywcze zawierają jajka?
Jajka są stosunkowo niskokaloryczne, bo średniej wielkości jajko dostarcza nam ok. 70 kcal. A ponieważ zawierają całą gamę składników odżywczych, warto pamiętać o nich w codziennej diecie. Jedno jajko możemy jeść nawet codziennie, a wyjdzie nam to na zdrowie. A jaka jest wartość odżywcza jaj?
Białko jaja składa się w głównej mierze z pełnowartościowego białka. Natomiast prawdziwą skarbnicą składników odżywczych jest żółtko. To właśnie w nim znajdują się liczne witaminy, a wśród nich: witaminy A, D, E i K oraz witaminy z grupy B. Żółtko jaja to też sole mineralne, takie jak: żelazo, cynk, fosfor, potas, magnez, selen i sód. W żółtku jaj znajdziemy też zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na pracę serca, mózgu i układu nerwowego. Żółtko stanowi także jedno z najlepszych źródeł choliny – składnika poprawiającego funkcjonowanie mózgu i wątroby, a także usprawniającego metabolizm tłuszczów. Nie można też zapomnieć o luteinie, która dba o zdrowie naszych oczu.
Czy zdrowsze są jajka gotowane na twardo, czy na miękko?
Mogłoby się wydawać, że gdy zjadamy jajko, to nie ma znaczenia, w jakiej jest ono postaci. Tak czy siak wraz z nim przyjmiemy porcję wartościowych składników. Jednak nie do końca jest to prawda. Im bowiem dłuższy czas gotowania, tym w jajku obniża się zawartość niektórych składników, a inne stają się dla nas mniej dostępne. W jajkach gotowanych na twardo obniża się np. zawartość luteiny, witaminy A i niektórych aminokwasów. A poza tym jajka gotowane na miękko są lżej strawne od tych gotowanych na twardo. Dlatego najlepszym wyborem dla naszego zdrowia są jajka gotowane na miękko, czyli takie, w których białko jest ścięte, a żółtko pozostaje płynne.
Jajek gotowanych na twardo nie powinny jeść osoby z dolegliwościami układu pokarmowego, chorobami trzustki i wątroby. To dlatego, że są one ciężkostrawne. Przy czym zawsze białko jest łatwiej trawione niż żółtko.
Z czym lepiej nie łączyć jajek?
Strawność jaj może pogorszyć zestawienie ich z niektórymi produktami. Złym kompanem dla jajek jest na przykład mleko. U osób z nietolerancją laktozy może powodować ono trudności w trawieniu. Jajek nie należy też łączyć z niektórymi owocami. Kiepskim wyborem są: jabłka, gruszki, winogrona, śliwki i arbuzy.