Na majówkę zrobię 2 blachy tego ciasta z rabarbarem. Nikt nie będzie musiał prosić o dokładkę
Choć lubię różne ciasta, to jednak na majówkę zwykle robię ciasto drożdżowe. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze lubi je cała moja rodzina i bliscy znajomi. Po drugie jest tanie i lekkie. A po trzecie nie trzeba go trzymać w lodówce. Można po prostu postawić je na stole na podwórku i każdy może sobie kroić i nakładać tyle, ile chce i kiedy ma na to ochotę. A mój placek drożdżowy z rabarbarem i kruszonką ma jeszcze jedną zaletę – jest niezwykle miękki, bo robię go na maślance.
Jakie drożdże dodać do ciasta drożdżowego?
Tak naprawdę ciasto drożdżowe wyjdzie na drożdżach świeżych i suszonych. Trzeba tylko zastosować odpowiednie proporcje. Jeśli chodzi o drożdże świeże, przyjmuje się, że na 100 g mąki używa się 10 g drożdży. Ilość tę można jednak zmniejszyć, a wtedy ciasto będzie nieco mniej wyrośnięte lub zwiększyć, a wyjdzie bardziej puchate. Jeśli zaś chodzi o drożdże instant, czyli suszone, to są one sprzedawane zazwyczaj w torebkach o wadze 7 g. I takie opakowanie jest przeznaczone na 500 g mąki. Można jednak nieco zmniejszyć tę ilość.
Drożdże świeże i suszone różnią się zasadniczo sposobem użycia. Ze świeżych trzeba zwykle przygotować rozczyn, który przed dodaniem do pozostałych składników powinien wyrosnąć. Drożdże suszone można po prostu wsypać do mąki i wymieszać z pozostałymi składnikami. I dokładnie tak robię, przygotowując ciasto na pizzę. Jednak w przypadku większej masy ciasta, która będzie tworzyła placek drożdżowy, też na wszelki wypadek wolę przygotować rozczyn. Wtedy mam pewność, że drożdże są aktywne i ciasto wyrośnie.
Jak zrobić placek drożdżowy na maślance z rabarbarem i kruszonką?
Robiąc placek drożdżowy na maślance należy pamiętać o tym, że wszystkie składniki powinny mieć temperaturę przynajmniej pokojową. Ułatwi to działalność drożdżom i pozwoli ciastu lepiej wyrosnąć.
Przepis: Placek drożdżowy na maślance
Ciasto drożdżowe na maślance z rabarbarem i kruszonką
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 25
- Liczba kalorii
- 165 w każdej porcji
Składniki
- 600 g mąki pszennej
- 50 g masła
- 2/3 szklanki maślanki
- 60 g świeżych drożdży
- 1/2 szklanki cukru
- 4 jajka
- 5-6 łodyg rabarbaru
Na kruszonkę:
- 50 g masła
- 50 g cukru
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 70 g mąki
Sposób przygotowania
- Przygotowanie rozczynuMasło rozpuść, jeszcze ciepłe wymieszaj z maślanką. Dodaj do niej 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki, wkrusz drożdże, dokładnie rozmieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Zagniatanie ciastaMąkę wsyp do miski, dodaj jajka zmiksowane z cukrem oraz rozczyn. Wymieszaj, a potem wyrabiaj ciasto, aż przestanie być kleiste. Uformuj z niego kulę, oprósz ją mąką, przykryj ściereczką, zostaw do wyrośnięcia.
- Przygotowanie rabarbaru i kruszonkiRabarbar oczyść, umyj, osusz, pokrój na nieduże kawałki. Z podanych składników zagnieć ciasto na kruszonkę, a potem porwij je na małe kawałki.
- Pieczenie ciastaDużą, prostokątną blachę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto ponownie wyrób, lekko rozwałkuj, przełóż do formy. Przykryj ściereczką, pozostaw do wyrośnięcia. Gdy zacznie rosnąć, posyp je rabarbarem i kruszonką. Piecz ok. 50 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Placek drożdżowy w innej wersji
Placek drożdżowy można też upiec z innymi owocami, np. świeżymi truskawkami, wiśniami, śliwkami czy jabłkami. Dobrze też sprawdzą się owoce mrożone, np. truskawki, jagody, wiśnie. Jednak przed dodaniem do ciasta należy je rozmrozić i dokładnie osączyć. Zamiast owoców w ciasto można też wrobić bakalie, np. rodzynki, żurawinę, pokrojone morele suszone.
Jeśli nie chcesz robić kruszonki do ciasta, możesz upiec je po prostu z dodatkiem owoców lub bakalii, a po wystudzeniu ozdobić placek esami-floresami z lukru.