Już sezon na rabarbar. Odkryj propozycje dań. Z tego zdrowego warzywa zrobisz nie tylko kompot
Wiele osób w dzieciństwie, podobnie jak ja, jadło ogonki rabarbaru maczane w cukrze. Cukier niwelował kwaskowaty smak, który jest charakterystyczny dla tego warzywa. W Polsce najczęściej uprawiany jest rabarbar ogrodowy. Ten gatunek rabarbaru dostępny jest również w sklepach. Sezon na rabarbar rozpoczyna się w kwietniu, gdy ustępują mrozy.
Czy rabarbar to warzywo i jak go rozpoznać?
Choć rabarbar stosujemy w kuchni podobnie jak owoce, to jest on tak naprawdę warzywem. Rabarbar to roślina, która ma duże liście z czerwonymi, różowymi lub zielono-czerwonymi, mięsistymi ogonkami. To one właśnie wykorzystywane są w celach kulinarnych. Roślina pochodzi z Azji, jednak jest znana i lubiana na całym świecie. Mimo że rabarbar jest kojarzony przede wszystkim z deserami i kompotami, to może również stanowić składnik dań wytrawnych np. mięs, sosów, domowych przetworów i drinków.
W kuchni międzynarodowej można znaleźć wiele przepisów na dania z rabarbarem. Na polskich stołach najczęściej pojawiają się drożdżówki z rabarbarem, kruche ciasta z rabarbarem, sałatki i kompot z rabarbaru oraz dżem z truskawek i rabarbaru.
Jak rozpoznać świeży rabarbar?
Kupując rabarbar, warto zwrócić uwagę na wygląd łodyg oraz liści. Do spożycia nadają się jedynie ogonki liściowe (liście nie są jadalne), które mają intensywny kolor, są jędrne i elastyczne. Łamiąc łodygę rabarbaru, powinniśmy usłyszeć chrupnięcie.
Najsmaczniejsze są różowe lub czerwone łodygi rabarbaru. Aby wykorzystać ogonki liści rabarbaru jako dodatek do różnych potraw, trzeba najpierw obrać je ze „skórki”, którą tworzą mocne, ułożone wzdłuż ogonka włókna.
Zastosowanie rabarbaru w kuchni?
Rabarbar to warzywo, którego smakiem możemy wzbogacić wiele przygotowywanych na co dzień i od święta potraw oraz napojów. Bardzo lubiany przez dzieci i dorosłych jest kompot z rabarbaru, który doskonale smakuje na ciepło i na zimno np. z dodatkiem listków świeżej mięty. Ugotowany w wodzie z dodatkiem cukru rabarbar zapewnia efekt orzeźwienia w upalne dni i świetnie gasi pragnienie. Co ważne – rabarbar podczas obróbki termicznej zyskuje wyjątkowe właściwości. Wysoka temperatura zwiększa ilość obecnych w rabarbarze naturalnych antyoksydantów, które m.in. spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Jak już zostało wspomniane, smak rabarbaru doskonale komponuje się ze smakiem truskawek choćby w dżemie. Warzywo to podbija również smak innych owoców m.in. agrestu, arbuza oraz czerwonej porzeczki. Rabarbar można również dodawać do jabłek, śliwek i gruszek.
Oprócz kompotu z rabarbaru można również przygotować soki, sosy i syropy z jego dodatkiem. Tradycyjnie rabarbar dodawany jest też do wypieków oraz deserów np. można z niego przygotować pyszną galaretkę.
Drożdżówki, ciasta, babeczki i inne desery z rabarbarem
W żadnej polskiej cukierni nie może latem zabraknąć ciast z rabarbarem. W domu również możemy przygotować wiele pysznych wypieków i deserów dodatkiem rabarbaru np.:
- okrągłe bułeczki drożdżowe z rabarbarem,
- babeczki z rabarbarem,
- struclę z rabarbarem,
- tartę z rabarbarem,
- ciasto bez pieczenia z kremem mascarpone, rabarbarem i galaretką,
- sernik na zimno z rabarbarem,
- tort rabarbarowy.
Dania z rabarbarem na śniadanie
Letnie śniadanie z rabarbarem to doskonały sposób na zyskanie pozytywnej energii do działania. Odrobinę słodko-kwaśnej przyjemności zapewnią nie tylko drożdżówki z rabarbarem, ale także np. racuchy z rabarbarem, omlet na słodko z rabarbarem i pancakes z rabarbarem. Podduszony rabarbar można wykorzystać zarówno jako dodatek do ciasta na racuchy, jak i składnik sosu do pancakes, omletów lub tradycyjnych naleśników, które podawane są np. z nadzieniem serowym lub dżemem truskawkowym.
Dania z rabarbarem na obiad
Dania obiadowe z rabarbarem to pomysł na lekki posiłek, który pomaga przetrwać letnie upały. Na obiad można przygotować choćby chłodnik z rabarbaru, ryż zapiekany z truskawkami i rabarbarem, ryż zapiekany z jabłkami i rabarbarem lub owocową lasagne z rabarbarem.
Rabarbar świetnie pasuje również do dań z mięsem. Bogatym smakiem i aromatem zaskakuje np. stek podany z rabarbarem oraz polędwiczka wieprzowa z dodatkiem sosu rabarbarowego.
Rabarbar można dodawać zarówno do czerwonego, jak i białego mięsa. Domowników i gości na pewno zaskoczy kaczka pieczona z rabarbarem oraz kurczak faszerowany rabarbarem i jabłkami.
Domowe przetwory z rabarbarem
Domowe przetwory to doskonały sposób, aby zamknąć w słoikach smaki lata i cieszyć się nimi zimą. Z rabarbaru można przygotować kompoty, soki oraz syropy, dżem, marmoladę, a także sosy z rabarbaru i cebuli (doskonały np. do mięs i wędlin chutney).
Jak przygotować rabarbar do słodkich i wytrawnych dań?
Aby cieszyć się smakiem pysznych potraw i wypieków z rabarbarem, trzeba prawidłowo przygotować to warzywo. Świeże, mięsiste łodygi rabarbaru należy umyć, odciąć podstawę łodygi oraz wierzchołek liścia i usunąć włókna. Oczyszczone i pozbawione włókien łodygi rabarbaru trzeba następnie pokroić i poddać obróbce termicznej. Rabarbar do wypieków można jedynie zblanszować w wodzie z cukrem, bo zmięknie w czasie pieczenia.
Rabarbar do dań wytrawnych wymaga podsmażenia z dodatkiem cebuli szalotki oraz duszenia z dodatkiem wody, wina lub soku z pomarańczy.
Rabarbar jako alternatywa dla kwaśnych żelków i cukierków
Kwaśne żelki i cukierki cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród dzieci. Nie są jednak zaliczane do zdrowych przekąsek. Można zastąpić kwaśne przekąski pokrojonymi, obranymi i pokrojonymi w słupki łodygami rabarbaru, który oprócz kwaśnego smaku, ma również wiele prozdrowotnych właściwości.
Warto jednak wiedzieć, że rabarbar, choć zdrowy, nie powinien być spożywany w dużych ilościach, bo może m.in. zaburzać wchłanianie wapnia oraz zaostrzyć przebieg kamicy nerkowej i dny moczanowej.
Do spożycia na surowo oraz po obróbce termicznej nie nadają się liście rabarbaru, które zawierają toksyczne substancje.