Ten obłędnie słodki deser podbił moje serce. Odkryj prosty przepis na domową baklawę
Baklawa to deser, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Turcji czy na Bałkanach. Gdy spróbowałem oryginalnej baklawy na wakacjach w Turcji, z miejsca zakochałem się w jej smaku. Od tamtej pory jestem fanem kruchego ciasta filo z orzechami włoskimi, które polane jest obłędnie słodkim syropem i posypane pistacjami.
Czym jest ciasto filo?
Ciasto filo to delikatne w smaku, chrupiące ciasto listkowe, które powstaje z mąki pszennej, wody, soli i oliwy. Ten rodzaj ciasta wykorzystywany jest nie tylko do deserów, ale także do dań wytrawnych. Podczas przygotowywania wypieków z ciastem filo niezbędne jest smarowanie każdego płatka ciasta klarowanym masłem.
Jak robi się baklawę?
Baklawa to deser przygotowywany z cienkich listków ciasta filo oraz orzechowego nadzienia. Dodatkiem do baklawy jest słodki syrop z miodu lub cukru i wody oraz soku z cytryny. Do dekoracji baklawy używane są siekane pistacje niesolone.
Nadzienie do baklawy powstaje z mielonych lub siekanych orzechów, miodu (opcjonalnie cukru) oraz cynamonu i innych przypraw korzennych, których smak doskonale komponuje się ze słodyczą miodu i smakiem orzechów. Gorąca baklawa polewana jest syropem, dekorowana pistacjami i pozostawiana do ostudzenia – po ostygnięciu gęsty syrop sprawia, że ciasto filo jest jeszcze bardziej chrupiące.
Przepisy na baklawę różnią się pod względem składników nadzienia. Niektóre uwzględniają dodanie np. mielonych migdałów lub siekanych pistacji. Wypróbuj przepis na baklawę i już nigdy nie sięgniesz po żaden sklepowy wyrób.
Przepis: Baklawa
Baklawa jest chrupiąca dzięki warstwom ciasta filo, a jednocześnie wilgotna i lepka od syropu.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Bliskowschodnia
- Czas przygotowania
- 35 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 25
Składniki
- 400 g ciasta filo
Na nadzienie:
- 450 g łuskanych orzechów włoskich
- 300 g klarowanego masła
- 3/4 szklanki miodu
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki mielonych goździków
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta kardamonu
- szczypta soli
Na syrop:
- 1 szklanka miodu
- 1/2 szklanki wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Dodatkowo:
- siekane pistacje niesolone do dekoracji
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaŚwieże ciasto filo (400 g – u mnie 1 i 1/3 paczki) wyjmij z lodówki. Jeżeli używasz ciasta mrożonego, to przed przystąpieniem do pieczenia, musisz je rozmrozić.
- Uszykowanie farszu300 g orzechów włoskich zmiel w malakserze lub blenderze kielichowym. 150 g orzechów włoskich drobno posiekaj. Przełóż zmielone i posiekane orzechy do miski. Dodaj miód oraz przyprawy korzenne i szczyptę soli. Wymieszaj składniki nadzienia. Gotowe nadzienie podziel na 3 części.
- Przekładanie ciasta nadzieniemPrzygotuj blaszkę do pieczenia. Roztop w rondelku klarowane masło i przygotuj silikonowy pędzelek. Przytnij ciasto filo do rozmiaru blaszki do pieczenia. Posmaruj spód formy cienką warstwą klarowanego masła. Ułóż 6 płatów ciasta filo jeden na drugim – każdy płat posmaruj cienką warstwą klarowanego masła. Na 6 warstwach ciasta filo rozprowadź 1 część nadzienia. Przykryj warstwę nadzienia kolejnymi 6 płatami ciasta filo posmarowanymi klarowanym masłem. Nałóż 2 część nadzienia i powtórz czynności z pozostałymi składnikami (6 warstw ciasta filo posmarowanego masłem, warstwa nadzienia i 6 warstw ciasta filo posmarowanego masłem). Wierzch baklawy również posmaruj masłem. Gotową do pieczenia baklawę pokrój ostrym nożem na małe kwadraty, trójkąty lub romby. Uwaga: krojenie baklawy po upieczeniu jest bardzo trudne, bo ciasto kruszy się na małe kawałeczki.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw baklawę do nagrzanego piekarnika i piecz 30-35 minut – do zrumienienia się wierzchu.
- Przygotowanie syropuZagotuj wodę i dodaj miód. Gotuj na małym ogniu do momentu, aż powstanie gęsty syrop. Wyłącz gaz i dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny. Wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia. Przestudzonym syropem zalej wyjętą z piekarnika baklawę. Warstwę syropu posyp posiekanymi pistacjami niesolonymi. Pozostaw ciasto do ostudzenia.
Małe kawałeczki baklawy podawaj jako deser lub przekąskę.
Cenne wskazówki, jak zrobić baklawę
Jeśli chcesz zrobić idealną baklawę w domu, skorzystaj z tych rad:
- Podczas krojenia baklawy przed pieczeniem sprawdź, czy kawałki ciasta są docięte do samego spodu, co zapobiegnie pokruszeniu ciasta podczas wyjmowania go z formy.
- Baklawa powinna być dobrze wypieczona z wierzchu, ale uważaj, żeby się nie przypaliła.
- Możesz przyprawić nadzienie baklawy jedynie cynamonem lub ulubioną mieszanką przypraw korzennych oraz pominąć dodanie szczypty soli, która ma za dodanie podbić słodki smak nadzienia. Przyprawy dodawaj do nadzienia stopniowo, doprawiając orzechy z miodem wedle własnego uznania.
- Możesz przygotować baklawę nie tylko z orzechami włoskimi, ale także np. mieszanką orzechów włoskich, laskowych i migdałów.