Ten napar na trawienie nie ma sobie równych. Jest idealny na świąteczne przejedzenie
Napar z rumianku to jeden z najpopularniejszych naparów na trawienie. Jest przy tym delikatny i przyjemny w smaku, dlatego rumiankowa herbatka powinna smakować nawet tym, którzy za ziołowymi miksturami nie przepadają.
Jak działa napar z rumianku?
Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół, głównie z tego powodu, że można go podawać także dzieciom. Działa uspokajająco, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Pobudza delikatnie wydzielanie soków trawiennych, wspiera pracę wątroby i pobudza pracę jelit. Botanik i fitoterapeuta dr Henryk Różański, tak pisze o naparze z rumianku w jednej ze swoich publikacji: „Napar z rumianku leczy zaburzenia trawienne, stany zapalne przewodu pokarmowego, łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit. Zapobiega chorobie lokomocyjnej. Podany dzieciom ułatwia zasypianie”.
Rumianek na trawienie – jak zrobić napar z rumianku?
Napar na trawienie z rumianku można zrobić zarówno z suszonych, jak i świeżych kwiatów. Herbatkę z rumianku bez trudu kupisz w aptekach i sklepach zielarskich, ale popularny i lubiany rumianek można też często kupić w zwykłych marketach na dziale z herbatami. Aby zrobić napar, wystarczy łyżkę rumianku zalać wrzącą wodą. Można taki napar potem rozcieńczyć i pić w ciągu dnia.
Na niestrawność dobrze jest pić rumianek mniejszymi porcjami, ale częściej. Dr Różański przy nieżycie przewodu pokarmowego zaleca picie naparu z rumianku co 2 godziny po 50-100 ml. Napar z rumianku dla dzieci można przyrządzić na mleku i dosłodzić go odrobiną miodu.
Herbatkę rumiankową można podawać do posiłków. Można ją dosłodzić miodem, można do niej także wkroić plasterek cytryny.
Zioła na trawienie – nie tylko rumianek
Napary na trawienie można przyrządzić także z innych z ziół, w sklepach zielarskich są dostępne także mieszanki dedykowane dolegliwościom trawiennym. Najpopularniejsze zioła na trawienie oprócz rumianku to:
- mięta,
- koper włoski,
- dziurawiec,
- kminek.
Warto pamiętać, że jeśli na stałe przyjmujesz jakiekolwiek leki, dobrze jest skonsultować ziołowe terapie ze swoim lekarzem, ponieważ niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami i wzmacniać lub osłabiać ich działanie.