Dlaczego warto pić wodę po ogórkach kiszonych? Będziecie zaskoczeni jej właściwościami
Ogórki kiszone to nasze prawdziwe dobro narodowe. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Zimą stanowią doskonałe urozmaicenie naszej diety. Wtedy też spożywamy ich najwięcej. Gdy mamy swoje ogórki kiszone, w słoikach zostaje po nich aromatyczna zalewa. Wiele osób po prostu wylewa ją do zlewu, ale to naprawdę duża strata. Wodę po ogórkach kiszonych można bowiem pić i wykorzystywać w kuchni. Ma wiele zalet, choć są też i pewne ograniczenia.
Co dobrego zawiera i jak działa woda po ogórkach kiszonych?
Woda po ogórkach kiszonych jest podobnie wartościowa, jak same ogórki kiszone. Zawiera bowiem naturalne kwasy organiczne i probiotyki. Z tego względu korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy i wzmacnia odporność. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, a także A, C, E i K oraz liczne minerały, w tym: potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i żelazo. Dzięki temu wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Pomoże też złagodzić migrenowe bóle głowy i kaszel. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, chroni przed chorobami wrzodowymi.
Woda po ogórkach kiszonych jest zalecana osobom chorującym na kandydozę i nietolerującym laktozy. Jej regularne picie chroni przed grzybicami i skurczami mięśni. Płyn ten sprzyja też odchudzaniu. A to dlatego, że hamuje apetyt.
Uważajcie na sód w wodzie po ogórkach kiszonych
Woda po ogórkach kiszonych zawiera dużo soli. Jest więc bogata w sód. Ma to swoje zalety, ale też wady. Sód z jednej strony zapobiega odwodnieniu, bo ma zdolność zatrzymywania wody. Warto więc pić ten płyn w czasie upałów czy po intensywnym wysiłku fizycznym, by przywrócić równowagę elektrolityczną. Jednak nadmiar sodu nie jest wskazany zwłaszcza przy niektórych schorzeniach. Z pewnością na sód powinny uważać osoby z nadciśnieniem.
Jak pić i do czego wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?
Wodę po ogórkach kiszonych najlepiej pić na czczo, a także przed posiłkami. Lepiej nie pić jej wieczorem, bo może powodować zgagę. Ze względu na dużą zawartość sodu, nie należy przesadzać z ilością wypijanego płynu. Dziennie nie powinno to być więcej niż 200 ml.
Wodę po ogórkach kiszonych można pić bezpośrednio, z dodatkiem np. kostek lodu, plasterków ogórka kiszonego czy cytryny, a także z listkami świeżych ziół, np. bazylii, mięty. Na jej bazie warto też przygotować zdrowe napoje. Wystarczy ją bowiem połączyć np. z sokiem pomidorowym czy jabłkowym. Wodą z ogórków kiszonych zakwaszamy zwykle zupę ogórkową, ale można nią też doprawić inne zupy i potrawy, np. żurek, gulasz, leczo, sosy. Woda ta świetnie też sprawdzi się w roli marynaty do mięs.
Czy każda woda po ogórkach nadaje się do picia?
Do picia i wykorzystania do potraw nadaje się tylko świeża woda po ogórkach kiszonych. Nie powinna ona mieć żadnych oznak zepsucia. Brzydki zapach czy biały kożuszek na powierzchni wody po ogórkach to znak, że powinniśmy ją wylać.