Za nic nie wstawiaj ich do mikrofalówki. Eksplozje i zniszczenia gwarantowane
Kuchenka mikrofalowa, czyli popularna mikrofalówka w wielu domach jest na wyposażeniu kuchni, podobnie, jak lodówka czy zmywarka. Sprzęt ten cenią przede wszystkim osoby zabiegane, bo łatwo i szybko można w nim odgrzać jedzenie, czy rozmrozić mięso na obiad. Jednak jest kilka ograniczeń użycia kuchenki mikrofalowej, o których warto pamiętać.
Czego nie należy wstawiać do kuchenki mikrofalowej?
Ograniczenia, co do użycia mikrofalówki, dotyczą niektórych produktów spożywczych, a także naczyń. Nieodpowiednie zastosowanie kuchenki może bowiem nieść ryzyko poparzenia jej użytkownika, czy doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
W kuchence mikrofalowej nie powinniśmy podgrzewać:
- Jaj w skorupkach, bo mogą eksplodować i pobrudzić wnętrze kuchenki.
- Winogron, bo zawierają dużo wody, która po podgrzaniu od środka, będzie powodowała eksplozje owoców.
- Papryczek chili i potraw z ich sporym dodatkiem. Po otwarciu kuchenki, zawarta w niej kapsaicyna może drażnić nasze oczy, a nawet poparzyć.
Jeśli chodzi o naczynia, to do mikrofalówki nie powinniśmy wstawiać:
- Sztućców oraz naczyń metalowych czy ceramiki ze złoceniami lub srebrzeniami, a także folii aluminiowej. Mogą one powodować iskrzenie i uszkodzenie kuchenki.
- Naczyń z tworzyw sztucznych, które nie są przeznaczone do użycia w kuchence mikrofalowej. W wyniku podgrzania mogą się stopić i uwolnić do żywności szkodliwe substancje.
- Szczelnie zamkniętych pojemników i naczyń hermetycznych. Pod wpływem podgrzewania mogą eksplodować.
Jak należy podgrzewać jedzenie w kuchence mikrofalowej?
W kuchence mikrofalowej dobrze odgrzewają się potrawy, które zawierają dużo wody. Bez problemu więc można do niej wstawić talerz z zupą czy kubek z herbatą. Jeśli jednak chcesz podgrzać np. kotlet schabowy z ziemniakami, lepiej zrób to pod przykryciem. Dzięki temu kotlet nie wysuszy się, a ziemniaki nie rozbryzgną po wnętrzu kuchenki.
Do przykrycia można użyć specjalnej pokrywy przeznaczonej do użycia w kuchence mikrofalowej lub talerza. Trzeba jednak pamiętać o lekkim uchyleniu przykrywki, by para wodna mogła swobodnie parować.
Jedzenie w mikrofalówce warto podgrzewać stopniowo, tzn. sprawdzać stopień jego podgrzania co jakiś czas. Inaczej możemy je podgrzewać zbyt długo, co może pogorszyć walory smakowe i odżywcze.