Jajko pęka podczas gotowania? Przestrzegaj tych zasad, a więcej nie pęknie!
Pęknięcie skorupki jajek podczas gotowania może popsuć nasze kulinarne plany. Pęknięte jajka można wprawdzie wykorzystać do sałatki, ale nie podamy ich np. na miękko lub na twardo z majonezem i nie wykorzystamy jako nadzienia do pieczeni rzymskiej, bo będą wyglądały nieapetycznie. Co więcej, pęknięcie skorupki jajka powoduje straty cennych składników odżywczych – jajka są źródłem pełnowartościowego białka i składników mineralnych oraz wzbogacają naszą dietę w ważne dla zachowania zdrowia witaminy.
Dlaczego jajka pękają podczas gotowania?
Najczęściej jajka pękają podczas gotowania z dwóch powodów. Po pierwsze – pękaniu skorupki winna jest różnica temperatury pomiędzy wnętrzem jajka i wodą. Drugą przyczyną są uszkodzenia skorupki, które nie zawsze są widoczne. Warto wiedzieć, że odporność skorupki jajek na uszkodzenia ma związek m.in. z dietą kur, która przekłada się także na wartości odżywcze jajek.
Zdarza się, że skorupka jajek pęka podczas gotowania, bo zostały one umieszczone w zbyt małym garnku lub są gotowane na zbyt dużym ogniu. Jeżeli woda mocno wrze, to jajka zaczynają podskakiwać w trakcie gotowania, co sprzyja powstawaniu pęknięć w skorupce. Czasami sami przyczyniamy się do powstawania pęknięć w skorupce jajek, nieostrożnie wrzucając je do gotującej się wody. Najlepiej wkładać jajka do wrzątku za pomocą łyżki, dzięki której możemy delikatnie ułożyć jajka w garnku.
Tak gotowane jajka nie pękają podczas gotowania – prosty trik
Aby kontrolować czas gotowania jajek, co jest szczególnie ważne w przypadku jajek na miękko, trzeba włożyć jajka do wrzącej wody. Żeby uniknąć pęknięcia skorupki, wystarczy wyjąć jajka z lodówki na co najmniej pół godziny przed przystąpieniem do ich gotowania. Wyjęte z lodówki jajka możesz położyć w ciepłym miejscu i ogrzać do temperatury pokojowej lub włożyć do miski z letnią wodą, by wyrównać ich temperaturę do pokojowej.
Gotowanie jajka w kwaśnej lub osolonej wodzie
Aby zawartość jajka nie wypływała przez małe pęknięcia w skorupce, możesz również zakwasić wodę. W tym celu użyj octu, soku z cytryny lub np. soku z kiszonej kapusty. Wystarczy do gotowania jajek dodać np. łyżkę soku z cytryny lub łyżeczkę octu spirytusowego na każde jajko, aby zmniejszyć ryzyko wypłynięcia białka i żółtka do wody.
Nakłucie skorupki jajka przed włożeniem go do wrzącej wody – sposób zawodowych kucharzy na pękające skorupki gotowanych jajek
Innym sposobem na pękające skorupki jajek jest nakłucie zaokrąglonego końca jajka. Nakłuwanie jajek to trik stosowany przez doświadczonych szefów kuchni. Skorupkę jajka można nakłuć za pomocą np. pinezki lub specjalnego nakłuwacza. Nakłucie skorupki jajek przed gotowaniem pozwala zmniejszyć ciśnienie wewnątrz skorupki oraz uwolnić zbierające się w jej wnętrzu powietrze.