Karpatka to pyszne ciasto na każdą okazję. Robię ją w domu z tego przepisu i zawsze wychodzi
Ciasto karpatka często gości na na moim stole. To prosty deser, który zachwyca smakiem i efektownym wyglądem. Karpatkę przygotowuje się z ciasta parzonego (pâte à choux, znanego też jako ciasto ptysiowe), które podczas pieczenia pięknie wyrasta, tworząc nieregularną górzystą powierzchnię. Aby upiec domową karpatkę, wystarczą podstawowe składniki, które znajdują się w każdej kuchni. Do przygotowania ciasta parzonego potrzebne są jedynie masło, jajka, mąka pszenna, woda, szczypta soli i proszek do pieczenia. Natomiast krem do karpatki składa się z mleka, masła, cukru i budyniu o smaku waniliowym. Sprawdź, jak upiec karpatkę według sprawdzonego przeze mnie przepisu i przekonaj się, że będzie to najlepsza karpatka, jakiej do tej pory spróbowałeś.
Przepis: Karpatka
Karpatka to ciasto parzone przełożone kremem budyniowym. Polecam prosty przepis na pyszne domowe ciasto jak z cukierni.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 2 godz. 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 20
Składniki
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka wody
- 125 g masła ekstra
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 jajek
- sól
- 2 budynie o smaku waniliowym bez cukru
- 750 ml mleka 2%
- 1/4 szklanki cukru
- 1 kostka masła ekstra
- 1/2 laski wanilii
Sposób przygotowania
- Przygotowanie masyW garnku rozpuścić masło, uważając, żeby się nie przypaliło. Dodać wodę i zagotować. Zmniejszyć moc palnika, dodać szczyptę soli i wsypać mąkę, mieszając energicznie drewnianą łyżką. Mieszać do momentu aż ciasto parzone zyska zwartą, gładką konsystencję i będzie odchodziło od brzegów garnka. Ciasto zdjąć z ognia i ostudzić. Po przestudzeniu ciasta wbijać jajka (5 średniej wielkości lub 6 małych jajek), miksując dokładnie masę na średnich obrotach. Dodać proszek do pieczenia i ponownie zmiksować. Gotową masę podzielić na dwie równe części.
- FormowaniePrzygotować dużą, prostokątną formę do pieczenia (25 x 36 cm) i wyłożyć ją papierem do pieczenia lub posmarować masłem i posypać mąką. Na wyłożoną papierem do pieczenia lub natłuszczoną masłem i posypaną mąką formę wyłożyć jedną część ciasta i równomiernie rozprowadzić za pomocą szpatułki bądź łyżki. Jeżeli ciasto klei się do szpatułki, to wystarczy zamoczyć ją w gorącej wodzie lub natłuścić olejem roślinnym.
- PieczeniePiekarnik nagrzać do 200 stopni Celsjusza (pieczenie góra-dół, bez teromoobiegu). Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 25 minut do lekkiego zbrązowienia ciasta. W trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika, bo ciasto opadnie. Upieczone ciasto wyjąć i pozostawić do ostygnięcia. Upiec drugą część ciasta.
- Gotowanie budyniuUgotować budyń – proszek budyniowy i cukier rozpuścić w 250 ml mleka (około 1 szklanki). Pozostałe mleko (500 ml) doprowadzić do wrzenia. Do mleka można dodać ziarenka z 1/2 laski wanilii lub opcjonalnie kilka kropli aromatu waniliowego. Gdy mleko zacznie wrzeć, wlać mleko z cukrem oraz proszkiem budyniowym i gotować aż zgęstnieje, ciągle mieszając. Gdy budyń stanie się gęsty, zmniejszyć moc palnika i gotować przez około 1-2 minuty (budyń powinien delikatnie bulgotać). Następnie zdjąć budyń z ognia i ostudzić, przykrywając folią spożywczą, aby nie utworzył się gruby „kożuch” lub od czasu do czasu mieszając.
- Przygotowanie kremuMikserem ubić miękkie masło (warto wcześniej wyjąć je z lodówki i przechowywać w temperaturze pokojowej), a następnie dodawać po 1-2 łyżki budyniu i miksować do momentu, gdy nie będzie grudek i powstanie gładki, puszysty krem budyniowy.
- PrzekładanieUpieczony wcześniej płat ciasta ułożyć na desce lub spodzie blachy do pieczenia z wyciąganym dnem, pofalowaną stroną do góry. Nałożyć krem budyniowy i równomiernie rozprowadzić. Drugi płat ciasta ułożyć na kremie pofalowaną stroną do góry i lekko docisnąć. Ciasto karpatka jest gotowe do spożycia po schłodzeniu w lodówce przez około 1-2 godziny.
Po wyjęciu karpatki z lodówki, przed podaniem gotowe ciasto posyp odrobiną przesianego cukru pudru.
Czy warto upiec karpatkę?
Karpatka, choć wygląda imponująco, nie jest trudna do wykonania. A ponieważ nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie upieczony deser, wypróbuj ten prosty przepis. Pamiętaj, że możesz go trochę „odchudzić”. Wystarczy, że do przygotowania kremu budyniowego wykorzystasz mniej niż kostkę masa i zrezygnujesz z części cukru. Deser nie straci na smaku, a dostarczy mniej kalorii. Co ciekawe ciasto identyczne ja kto do karpatki możesz wykorzystać również do zrobienia domowych ptysi i eklerków z bitą śmietaną.
Ciekawostki o karpatce
Karpatka to jeden z najbardziej charakterystycznych i lubianych polskich deserów, dlatego warto poznać jej historię. Powszechnie uważa się, że przepis na to ciasto pojawił się w Polsce w latach 50. XX wieku. Stało się ono bardzo popularne w czasach PRL-u jako alternatywa dla bardziej skomplikowanych i droższych w wykonaniu deserów. Przez dziesiątki lat tradycyjna karpatka doczekała się wielu wariantów – od klasycznych przepisów po nowoczesne interpretacje. Są wśród nich przepisy z dodatkiem alkoholu w kremie, przetworów z owoców (np. z frużeliną wiśniową), a nawet wersje z ciastem bezglutenowym.
Ja polecam spróbować wersji karpatki przełożonej jednocześnie kremem budyniowym i domową bitą śmietaną. Pycha!