Salmonella w popularnym tatarze wołowym. Sanepid wydał pilny komunikat
„W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto bakterie Salmonella i Escherichia coli (STEC) w badanych próbkach Tatara wołowego” – podano w komunikacie wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS). Produkt jest wycofywany z rynku, bo jego spożycie wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Jeśli masz ten tatar wołowy w domu, nie jedz go.
Tatar wołowy z salmonellą – szczegóły wycofywanej partii
GIS w swoim komunikacie podał szczegóły wycofywanej partii tatara:
- Nazwa produktu: Tatar wołowy, 200 g,
- Numer partii: 1801207,
- Termin przydatności do spożycia: 12.07.2024,
- Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A. ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE.
Sanepid nadzoruje cały proces wycofywania partii tatara z obrotu. Warto dodać, że GIS regularnie publikuje na swoich stronach ostrzeżenia dotyczące żywności (w tym także suplementów diety). Jak podkreśla GIS, publikowane ogłoszenia nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań – zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu.
Jakie są objawy zatrucia salmonellą?
Według danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, pałeczki Salmonella są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego w Polsce. Choroba zwykle objawia się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności. Bardzo podobne objawy daje zakażenie bakterią Escherichia coli. To również, obok objawów typowych dla zatrucia pokarmowego, także ból głowy, osłabienie i gorączka.
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia po zjedzeniu mięsa objętego komunikatem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.