Zrobiłem sernik truskawkowy na zimno w nowej odsłonie. Ten spód sprawia, że ciasto ma fenomenalny smak
Ciasta bez pieczenia pozwalają zaoszczędzić sporo pracy. Choć uwielbiam tradycyjny sernik, to ten sernik truskawkowy na zimno będzie często gościł na moim stole – szczególnie w czasie sezonu na świeże owoce. Sekretem jego wyjątkowego smaku jest dobór składników, z których powstaje nietypowy spód przykryty lekką masą serową o intensywnym smaku truskawek. Poznaj przepis na zdrowy i obłędnie pyszny sernik truskawkowy na zimno.
Jak zrobić truskawkowy sernik bez pieczenia?
Truskawkowy sernik bez pieczenia to ciasto, które nie wymaga wiele pracy. Przepis, który dostałem, uwzględniał jedynie wegańskie składniki, ale zmodyfikowałem go. Spód tego sernika bez pieczenia powstaje ze słodkich daktyli, orzechów pekan i orzechów nerkowca (są to dość drogie orzechy, które można zastąpić orzechami włoskimi lub laskowymi) oraz grubych wiórków kokosowych. Masa serowa składa się z klasycznych składników. Zawiera bowiem twaróg sernikowy z wiaderka, mus truskawkowy oraz galaretkę truskawkową. Do przygotowania sernika możesz użyć świeżych lub mrożonych truskawek, choć w sezonie polecam te pierwsze.
Porada: Jeżeli masa serowa będzie wydawać się bardzo gęsta (konsystencja zależy m.in. od rodzaju sera), to możesz ubić na sztywno 1 kubek śmietany kremówki i wmieszać ją w masę serową.
Przepis: Sernik na zimno z musem truskawkowym
Sernika z poniższego przepisu nie dekoruję galaretką. Na wierzch masy serowej wykładam pyszny mus truskawkowy z galaretką.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 15
Składniki
Na spód:
- 100 g orzechów pekan
- 100 g orzechów nerkowca
- 100 g grubych wiórków kokosowych
- 80 g suszonych daktyli
Na masę serową:
- 700 g twarogu sernikowego z wiaderka
- 300 g truskawek
- 2 galaretki o smaku truskawkowym
- cytryna
- cukier puder do smaku
Na mus truskawkowy do dekoracji:
- 150 g truskawek
- 1 galaretka truskawkowa
Sposób przygotowania
- Uszykowanie spodu ciastaSuszone daktyle zalej niewielką ilością gorącej wody i namaczaj przez 15 minut. Odsącz namoczone daktyle na sitku z nadmiaru płynu. Odsączone daktyle, orzechy pekan, orzechy nerkowca i wiórki kokosowe umieść w misie malaksera lub blendera kielichowego. Jeżeli obawiasz się, że urządzenie nie poradzi sobie z rozdrobnieniem całych orzechów, to posiekaj je przed rozpoczęciem miksowania. Rozdrobnij składniki wedle własnego uznania – polecam pozostawić większe kawałeczki orzechów, które przyjemnie chrupią, miksując najpierw daktyle z wiórkami kokosowymi i dodając na koniec orzechy. Masa orzechowo-daktylowa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Jeżeli chcesz, aby spód sernika był mniej słodki, to możesz zmniejszyć ilość daktyli i dodać nieco stopionego masła, które sprawi, że spód po schłodzeniu będzie zwarty i nie będzie rozpadał się podczas krojenia.
- Przekładanie do formyPrzygotuj wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 22 cm, przełóż masę orzechowo-daktylową na jej spód, wyrównaj i uklep spód sernika truskawkowego.
- Przygotowanie masy serowejTruskawki obierz z szypułek, umyj pod bieżącą wodą i odsącz na sitku z nadmiaru wody. Przełóż truskawki do małego garnka, zmiksuj na gładki mus i zagotuj. Do gorącego musu truskawkowego wsyp 2 galaretki i dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia się cukru – mieszanie galaretki z truskawkami może zająć dłuższą chwilę, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Pozostaw gotowy mus truskawkowy do ostygnięcia. Twaróg sernikowy z wiaderka (opcjonalnie serki śmietankowe) przełóż do dużej miski. Cytrynę wyszoruj, sparz wrzątkiem i zetrzyj skórkę z 1 połówki. Dodaj skórkę z cytryny do twarogu sernikowego i miksuj na średnich obrotach do momentu powstania gładkiej masy. Do masy serowej stopniowo dodawaj ostudzony mus truskawkowy z galaretką i miksuj na małych obrotach do połączenia się składników. Spróbuj masę serową i ewentualnie dodaj cukier puder do smaku. Jeżeli truskawki są dojrzałe, to w połączeniu z galaretką nadają masie serowej umiarkowanie słodki smak. Możesz również dodać do smaku sok z cytryny.
- Przygotowanie musu truskawkowego do dekoracji sernikaTruskawki umyj pod bieżącą wodą i obierz z szypułek, a następnie odsącz na sitku z nadmiaru wody. Przełóż truskawki do małego garnka, zmiksuj na gładki mus i zagotuj. Do gorącego musu truskawkowego wsyp 2 galaretki i dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia się cukru. Pozostaw gotowy mus truskawkowy do ostygnięcia.
- Wykonanie sernika truskawkowego na zimnoWyjmij tortownicę z wcześniej przygotowanym spodem orzechowo-daktylowym z lodówki. Na spód ciasta wylej masę serową z musem truskawkowym i galaretką. Wyrównaj wierzch ciasta za pomocą łyżki lub silikonowej szpatułki. Na wierzch truskawkowego sernika wylej ostudzony mus truskawkowy z galaretką. Rozprowadź go cienką warstwą, pozostawiając około 1 cm przestrzeni od brzegu tortownicy. Za pomocą patyczka do szaszłyków wykonaj fantazyjne wzory – przeciągaj patyczkiem po powierzchni musu do wewnątrz ciasta lub w kierunku jego krawędzi.
- ChłodzenieGotowy sernik truskawkowy na zimno przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki. Czas chłodzenia to 3-4 godziny lub do całkowitego stężenia masy.
Sernik truskawkowy podawaj mocno schłodzony.
Jak zrobić sernik truskawkowy na zimno bez użycia galaretki?
Możesz zrezygnować z dodawania galaretki do masy serowej, zastępując ją 25-30 gramami żelatyny (proporcja na 700 g twarogu sernikowego, 300 g truskawek i 100 ml wody). Żelatynę przygotuj zgodnie z opisem na opakowaniu i dodaj do zmiksowanego sera z musem truskawkowym, wcześniej łącząc ją z niewielką ilością masy. W tej wersji nie musisz gotować truskawek.
Wskazówka: sernik truskawkowy bez galaretek wymaga dodania około 100 g cukru pudru do masy serowej. Polecam również dodać do masy serowej 200-300 ml ubitej na sztywno śmietanki kremówki.
Mus do dekoracji sernika truskawkowego bez pieczenia przygotuj zgodnie z powyższym przepisem lub zastąp samą galaretką.