Te klasyczne rogaliki drożdżowe robię z przepisu z książki kucharskiej mojej mamy. Zawsze wychodzą pulchne
Rogaliki drożdżowe to jedne z tradycyjnych polskich wypieków. Przepis, z którego korzystam, znalazłem wiele lat temu w książce kucharskiej mojej mamy. Choć wypiek ten wymaga nieco pracy, to uwierzcie mi jego smak w pełni wynagradza czas spędzony w kuchni. Przepis na domowe rogaliki drożdżowe składa się z kilku podstawowych etapów: przygotowanie rozczynu i ciasta, formowanie rogalików, wyrastanie, a następnie pieczenie.
Rada: pamiętaj, że składniki ciasta drożdżowego nie mogą być zimne. Mąkę możesz przez kilka minut podgrzać w nagrzanym do 50 stopni piekarniku. Jajka i świeże drożdże wyjmij na 2 godziny przed pieczeniem z lodówki, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej.
Wskazówka: do przygotowania rozczynu zawsze wybieraj świeże drożdże, których data przydatności do spożycia nie dobiega końca. Jeśli produkt będzie nieświeży, rozczyn nie zacznie pracować i ciasto drożdżowe nie wyrośnie.
Przepis: Rogaliki drożdżowe
Liczba rogalików, którą uzyskasz z poniższej ilości składników, zależy od tego, z jak dużych trójkątów ciasta, będziesz je formować. Ale gwarantuję, że będą pyszne.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 2 godz. 15 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 30
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- 250 ml mleka
- 1 całe jajko
- 130 g masła
- 2 łyżki drobnego cukru
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Na nadzienie:
- 1 marmolada wieloowocowa
Do posmarowania rogalików:
- 1 całe jajko
Sposób przygotowania
- Uszykowanie rozczynuMleko podgrzej w rondelku. Mleko nie może być gorące, bo rozczyn nie wyrośnie – maksymalna temperatura mleka to 37 stopni Celsjusza. Przelej ciepłe mleko do miski. Dodaj rozkruszone drożdże, 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę mąki. Dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rozczyn jest gotowy, gdy podwoi swoją objętość. Po kilku minutach od przygotowania rozczynu sprawdź, czy drożdże pracują – rozczyn powinien zacząć się pienić. Jeżeli rozczyn się nie pieni, to drożdże mogły być nieprawidłowo przechowywane i konieczne jest ponowne przygotowanie rozczynu z innej partii świeżych drożdży.
- Topienie masłaNa gazie lub w kąpieli wodnej stop masło i pozostaw do ostudzenia.
- Mieszanie składników ciastaDo dużej miski przesiej mąkę. Dodaj ostudzone masło, całe jajko, 1 łyżkę cukru i ekstrakt waniliowy. Wymieszaj składniki drewnianą łyżką, a następnie dodaj wyrośnięty rozczyn. Ciasto drożdżowe możesz wyrobić ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Wyrabiaj ciasto do momentu, gdy zyska jednolitą konsystencję, będzie sprężyste i przestanie kleić się do rąk.
- Wyrastanie ciastaWyrobione ciasto drożdżowe uformuj w kulę. Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Ciasto jest gotowe do wałkowania, gdy podwoi swoją objętość.
- Wałkowanie ciastaWyrośnięte ciasto drożdżowe podziel na 2 lub 4 części. Dzieląc ciasto na 2 części, a następnie wałkując każdą z nich na placek o grubości około 5 mm i dzieląc go na 8 trójkątów, upieczesz w sumie 16 sporych rogalików. Dzieląc ciasto na 4 części i wykrawając z każdej części 8 trójkątów, możesz upiec 32 małe rogaliki. Posyp stolnicę niewielką ilością mąki. Każdą część ciasta rozwałkuj na placek o grubości 5 mm. Za pomocą ostrego noża lub noża do pizzy podziel placek ciasta na 4 równe trójkąty, a następnie każdy z trójkątów podziel na pół – pokrój ciasto jak pizzę.
- Nadziewanie i zwijanie rogalikówBlisko podstawy każdego trójkąta z ciasta drożdżowego nałóż marmoladę. Dostosuj jej ilość do wielkości trójkąta – w przypadku małych rogalików wystarczy 1 łyżeczka marmolady. Zwijaj rogaliki od podstawy do wierzchołka trójkąta. Zwinięte ciasto uformuj w rogalik. Blaszkę z wyposażenia piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Ułóż rogaliki na blaszce, zachowując równe odstępy. Na standardowej blaszce powinno zmieścić się 12 małych rogalików. Przykryj rogaliki ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie roztrzep w miseczce 1 jajko (jajko nie może być zimne). Gdy rogaliki wyrosną, posmaruj je roztrzepanym jajkiem.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 185 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Piecz każdą partię rogalików drożdżowych 20-25 minut – wierzch rogalików powinien się zrumienić. Gotowe rogaliki wyjmij z piekarnika i upiecz następną partię drożdżówek.
Rogaliki drożdżowe z marmoladą podawaj na ciepło lub na zimno. Przed podaniem możesz posypać rogaliki cukrem pudrem lub udekorować lukrem. Moim zdaniem domowe rogaliki z ciasta drożdżowego są najlepsze, gdy podajesz je jeszcze ciepłe, ale smakują świetnie również na drugi dzień. Dlatego to świetny pomysł na pyszną przekąskę do szkoły lub pracy.
Jeśli nie masz czasu, by zrobić rogaliki z ciasta drożdżowego, polecam przepis mojej koleżanki. Renata przygotowuje rogaliki z ciasta francuskiego. Zajmuje jej to tylko 10 minut, potrzebuje 4 składników, smakują obłędnie.
Czym nadziewać rogaliki drożdżowe?
Do nadziewania rogalików drożdżowych najlepsza jest twarda marmolada do wypieków. Możesz też użyć gęstego powidła np. śliwkowego lub truskawkowego. Jednak domowe rogaliki drożdżowe doskonale smakują nie tylko z marmoladą, ale także ze słodkim białym serem, makiem niebieskim lub białym oraz z jabłkami usmażonymi z dodatkiem cynamonu. Do nadziewania rogalików możesz również wykorzystać krem czekoladowy lub kostki ulubionej czekolady – gorzkiej, mlecznej lub białej.